Başlangıç » Ezan Okunurken Ne Denir
Sponsor Bağlantılar


Ezan Okunurken Ne Denir

9 Kasım 2015 Leave a comment

Sponsor Bağlantılar

Ezan Okunurken Ne Denir
Ezan Okunurken Ne Söylenir

ezan

Ezan okunurken, herhangi bir iş ile meşgulsek o işi bırakmalı ve ezanı dinlemeliyiz. Ayrıca Ezan, dinimizde bir davet olduğundan dolayı davete icabet edip camiye gitmeli ve ezan okunurken, bizlerde ezanı tekrar etmeliyiz.

Ezan okunurken, müezzin ‘’Eşhadü En la ilahe ilallah’’ deyince biz de ‘’ve eşhedü en la ilahe illallahü vahdehü la şerike leh, ve enne Muhammed abduhü ve Resuluhü’’ demeliyiz. Fakat burada dikkat etmemiz gereken bir husus vardır.

“Müezzin Allahu Ekber Allahu Ekber dediği zaman, siz­den biri de Allahu Ekber Allahu Ekber der; sonra müezzin Eşhedü Ella İlahe İllallah dediğinde, o da Eşhedü Ella İlahe İllallah der; sonra müezzin Eşhedü Enne Muhammed’en Resûlüllah dediğinde, o da Eşhedü Enne Muhammed’en Resûlüllah der, sonra müezzin Hayye Ala’s-Sala deyince, o, La Havle Vela Kuvvete İlla Billah der; sonra müezzin Hayye Alal-Felah deyince, o yine La Havle Vela Kuvvete İlla Billah der, sonra müezzin Allahu Ekber Allahu Ekber deyince, o da Allahu Ekber Allahu Ekber der; sonra da müezzin La İlahe İllallah deyince, o da gönlünden La İlahe İllal­lah derse, Cennet’e girer.”

Ezan okunurken bu kurallara uygun bir şekilde hareket etmeliyiz.

Kaynakça:
http://www.ilimdunyasi.com/ahkam-hadisleri/ezan-sesini-isitirken-ne-soylenir/?wap2
http://www.mumsema.org/sizden-gelen-sorular/197265-ezan-okunurken-ne-denir.html

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.