Anasayfa / Genel Kültür / Ergenlik Dönemi Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Gerçekleşir?

Ergenlik Dönemi Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Gerçekleşir?

Ergenlik Dönemi Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Gerçekleşir?Ergenlik Dönemi Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Gerçekleşir?

Ergenlik dönemi erken, tam ve geç ergenlik olarak üç bölümde incelenebilir.

  • Erken Ergenlik

12 – 15 yaşları arası dönemi kapsar. Erken ergenlikte bireyin biyolojik değişikliklerinden dolayı kendi vücuduna ve cinselliğe olan ilgisi artar. Dışa dönük, dengeli ve uyumlu bir birey olan çocuk, bu dönemde bedenindeki değişimler sonucu tedirgin, endişeli, bunalımlı, çekingen, çalışmaya isteksiz bir tavır sergiler. Yalnızlıktan hoşlanır, otoriteye karşı çıkar. Anne ve babasının koyduğu kuralları sıkıcı bulur. Aile otoritesinden kaçmak için ev dışından insanlarla iletişim kurar. Ergenin bu tip durumlarda yanlış davranışları olan insanlarla arkadaşlık etmesi onun için üzücü sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle erken ergenlikte anne ve baba çocuğa arkadaşça bir tavırla yaklaşmalı, ilgi göstermeli fakat bunda aşırıya kaçmamalıdır.

  • Tam Ergenlik

16 – 18 yaşlar arası dönemi kapsar. Fırtınalı ve gerilimin yoğun yaşandığı bir dönemdir. Genç, tam ergenlikte kendini bulmaya, bağımsızlığını kazanmaya çalışır. Bunun için ailesinin otoritesinden kurtulmayı amaçlar. Bu durumu eleştiren aile büyükleri gencin gözünde değer kaybeder. Genç kendisine yapılan uyarılara kızar. Arkadaşlarından destek bekler. Spor, müzik gibi uğraşlar için bir araya gelmiş gençlerden oluşan gruplara katılabilir. Kendini yetersiz hissettiğinde grup içinde atılgan ve becerikli yaşıtlarının etkisinde kalabilir. Gruptan dışlanmamak için bazen kendi de doğru bulmadığı davranışlarda bulunabilir. Bu dönemde anne ve babasından yeterli anlayış ve desteği göremeyen gençler yanlış arkadaşlıklar kurabilirler. Bu nedenle anne ve babaların gençlere destek olmaları, ilgi ve hoşgörü göstermeleri gereklidir.

Tam ergenlikte, cinsel kimliğin benimsenmesinde sorunlar olabilir. Cinsel konularda yeterli bilgi sahibi olmaması gencin iç dünyasında sorun yaratabilir. Gençler bu konudaki merak ve kaygılarını arkadaşlarıyla paylaştıklarında yanlış bilgilendirilebilirler. Bu nedenle anne ve babalar bilimsel kaynaklardan yararlanarak gençleri cinsellikle ilgili konularda aydınlatmalıdır. Gencin bu konularda edindiği bilgiler ilerde mutlu bir yuva kurmasında etkili olur.

  • Geç Ergenlik

19 – 21 yaşları arasını kapsayan dönemdir. Geç ergenlikte sosyal ve aile için ilişkiler düzene girer, kişilik gelişir. Cinsel olgunluğa ulaşılır. Bu dönemde tam ergenlikteki fırtınalı ve gerilimli günler sona ermiştir.

Geç ergenlikte bireyler yapıcı tavırlar sergiler, arkadaşlarıyla uyumlu ilişkiler kurarlar. Çevresindeki insanların dış görünümlerinden çok kişilikleriyle, duygu ve düşünceleriyle ilgilidirler. Bu dönemde gençler meslek ve eş seçimi, politik tercihler, toplumsal olaylar, ülke yönetimi gibi konular üzerinde yoğunlaşırlar. Duygu ve inançları güçlüdür. Geç ergenlik sonunda genç, toplum içinde bir yetişkin olarak yer alır.

Ergenlik, bedenen ve ruhen sağlıklı geçirilmesi gereken bir dönemdir. Olumlu tutum ve davranış sergileme, kişiliğin bu dönemde şekillenmesinden dolayı çok önemlidir. Bu nedenle aile bireyleri ergenle iyi iletişim kurmalıdır.

Bu dönemde arkadaşlık ilişkileri bireyin sosyalleşmesini sağladığından, grup arkadaşlıkları kurulmalıdır. Ancak yanlış davranışları olan kişilerle grup arkadaşı olmak bireyi zararlı alışkanlıklara yönlendirebilir. Bu olumsuzlukları yaşamamak için arkadaş gruplarına katılımda yardımlaşma ve paylaşım, kişiliği geliştirme gibi düşünceler ön planda olmalıdır.

Ergenlik çağında her iki cinsiyetten bireylerle uyumlu ve dengeli arkadaşlıklar kurulmalıdır. Sadece kendi cinsiyetinden olanlarla arkadaşlık kurmak bireyde cinsel kimlik sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle ergenlikte karşı cinsten arkadaşlar edinilmelidir.

Günlük yaşamda serbest zamanların değerlendirilmesinde yeteneklere uygun hobiler edinmek gerekir. Örneğin el işi, spor, müzik ve edebiyat gibi hobiler insanı hayata bağlar, onun yaşamını renklendirir. Serbest zamanların değerlendirilmesinde çok önemli yer tutan spor, beden ve ruh gelişimini de olumlu yönde etkiler. Spor bireysel yada takım olarak yapılabilir. Takım sporları sorumlulukların paylaşılması gibi olumlu davranışların gelişmesini sağlar. Tüm bu nedenlerle spor alışkanlık haline getirilerek yaşam boyu sürdürülmelidir.

Meslek seçimi insan yaşamının en önemli aşamalarından biridir. Gençler mesleki tercihlerini yaparken yeteneklerini ve ilgi alanlarını göz önünde bulundurmalıdır. Yeteneklerini bilen genç, zevk alarak çalışabileceği bir mesleği seçebilir. Sevdiği bir işi yapması kişinin hayatta mutlu ve verimli olmasını sağlar.

Bir önceki yazımız olan Tarihi Eser Nedir Kısaca başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------