Anasayfa / Ekvator İkliminin Özellikleri Nelerdir

Ekvator İkliminin Özellikleri Nelerdir

Reklam
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ekvator İkliminin Özellikleri Nelerdir

Ekvator iklimi

On kuzey ve on güney paralelleri arasında ki bazı rakımı düşük bölgelerde Kongo havzası, Amazon havzası, Gine körfezi, Endonezya adaları ve Avustralya ’nın kuzey kıyıları görülür.

İklim özellikleri güneş ışınlarının her zaman dik oluşundan dolayı pek farklılık göstermez. Yıllık ortalama sıcaklığı 25-28 derecededir. Sıcaklık bir gün ile bir yıl arasında 2-3 derece farklılık gösteriyor.

Aşırı nemin oluşturduğu bulutlar sebebi ile yıllık güneşlenme oranı azdır. Yağışlar düzenlidir. Yağış miktarı yıllık ortalama 1600-2700 mm arasındadır.

Bitki örtüsü sürekli yağış alan bölge olduğu için daima yeşil kalan yağmur ormanlardır. Toprak tipi yağmurlardan ötürü sürekli yıkandığı için humus yönünden fakir laterit ‘ ler dir.

Reklam

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

saltanatın kaldırılması nedenleri sonuçları

Saltanatın Kaldırılmasının Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir

Reklam -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------     Saltanatın kaldırılmasının nedenleri: 1. 20 Ocak 1921 ‘de kabul edilmiş olan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------