Anasayfa / Doğal Denge ve Karbondioksit Nedir

Doğal Denge ve Karbondioksit Nedir

Doğal Denge ve Karbondioksit Nedir

Doğal Denge ve Karbondioksit

Yeryüzündeki canlılar hayatlarını sürdürebilmek için beslenme, barınma ihtiyaçlarını doğadan karşılarlar. Doğadaki canlı ve cansız varlıkların birbirleriyle etkileşimlerine doğal denge denir.

Bitkilerin fotosentez yapmaları sonucu açığa çıkan oksijen gazı ile tüm canlıların gerçekleştirdiği solunum sonucu açığa çıkan karbondioksit gazı arasında doğal bir denge vardır.

İnsanoğlu dünyada varolduğu günden bu yana bu doğal dengeye sürekli müdahale etmiş dengenin bozulmasına neden olacak işler yapmıştır. Özellikle son yüzyılda bilim ve teknolojinin oldukça hızlı gelişmesi, enerjiye olan ihtiyacı arttırmıştır. Bu durum doğal dengeyi etkilemektedir. Bu değişimin en önemlisi karbon evrimi ile ilgili olanıdır. Son yıllarda sanayi ve teknolojinin hızla gelişmesi, fosil yakıt tüketimini arttırarak, atmosfere verilen kükürtlü, kurşunlu bileşiklerin artmasına ve doğal dengenin bozulmasına neden olmaktadır. Karbon kaynaklarının hızla CO2’e dönüştürülmesine karşın bu CO2 gazı aynı hızla karbon kaynakları haline dönüştürülememektedir. İşte bu durum doğal dengenin bozulmasına yol açmaktadır.

Karbon çevrimi bir yandan canlılar için temel element olan oksijeni üretirken diğer yandan canlıların besin ve enerji gereksinimini karşılamak için maddelerin oluşumuna olanak sağlayan mekanizmadır.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

bilgisayarda ayarlari nasil yapilir

Bilgisayar ve İnternet Blogu: Rasyonel Adam

İnternet ve Bilgisayarda Uzman Blog: RASYONEL ADAM Rasyonel Adam Hakkında Bilgi paylaşımı, güncel teknoloji haberleri, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------- ------- ------