Dijital Vatandaşlık Nedir Kısaca

  0
  7

  Dijital Vatandaşlık Nedir Kısaca

  Teknolojinin gelişmesi ile artık öyle bir çağa geldik ki, artık Dijital vatandaşlık bile tartışılmaya başlandı. Peki ama dijital vatandaşlık nedir?

  Bizler artık birçok işimizi evimizden dışarı çıkmadan dijital internet ortamında gerçekleştirebiliyoruz. (e-devlet, sosyal paylaşım, eğitim-öğretim, fatura ödemeleri.. vb.) Yani artık burada yavaş yavaş dijital bir ülke kavramı oluşmaya başladı.

  Dijital ülke oluştuğu gibi elbette buradaki kişilere de dijital vatandaş denmektedir. Dijital vatandaşlar, normal hayattaki kimlik numaralarına benzer olarak e-mail adreslerini kullanmaktadır. Bu e-posta adresleri ile istedikleri birçok ortama kayıt olabiliyor, sosyal ağlarda paylaşımlar yapabiliyor.

  Günümüzde birçok kişi dijital vatandaş olma yolunda hızlı adımlar atıyor. Bunun en belirgin göstergesi de bence sosyal medya hesaplarıdır. Sosyal medya hesapları üzerinden insanlar sevdiklerini takip edebiliyor, görüş ve düşüncelerini paylaşıyor, sevdiği kişilerle sohbet edebiliyor.. vs. işte tüm bunlar dijital vatandaşlara sunulmuş hizmetlerdir.

  Dijital Vatandaşlık

  HENÜZ YORUM YOK

  CEVAP VER