Anasayfa / Devşirme Sistemi Nedir Kısaca

Devşirme Sistemi Nedir Kısaca

Reklam
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Devşirme Sistemi Nedir Kısaca

Devşirme Sistemi, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Hıristiyan ailelerin çocukları arasından zeki ve yetenekli olan çocukların çeşitli sınavlara tabi tutulup, aralarında en başarılı olanların alınarak sıkı bir eğitimin ardından devletin üst kademesinde bir asker veya devlet adamı yapıldığı sistemdir.

Devşirmeler, öncelikle Müslüman olurlar ve ardından müthiş derecede bir eğitime tabii tutulurlardı. Osmanlılar devşirme seçerken özellikle dikkat çekmeyecek fiziki özelliklere sahip olmasına dikkat ederdi. Bu nedenle sarışın çocukların alınmadığı söylenir.

Devşirmeler Yeniçeri Ocağının ve Bostancı Ocağının temelini oluşturduğu gibi Vezirlerin ve komutanların büyük bir çoğunluğu da devşirmelerden oluşmaktadır. Devşirme çocukların, yeteneklerine göre sınıflandırılırlardı.

Kaynakça:
http://www.harbiforum.net/konu/devsirme-sistemi-nedir.135500/

Reklam

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

saltanatın kaldırılması nedenleri sonuçları

Saltanatın Kaldırılmasının Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir

Reklam -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------     Saltanatın kaldırılmasının nedenleri: 1. 20 Ocak 1921 ‘de kabul edilmiş olan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------