Anasayfa / Genel Kültür / Devletçilik İlkesi Nedir Kısaca

Devletçilik İlkesi Nedir Kısaca


Sponsorlu Bağlantılar

Devletçilik İlkesi Nedir Kısaca

devletcilik-ilkesi

Devlet toplum halinde yaşayan insanların aralarında düzeni kurmak ve sürdürmek için oluşturdukları bir güçtür. Devletçilik ilkesi ülkenin geri kalmışlıktan kurtarılması, siyasi, kültürel bağımsızlığın sağlanabilmesi için gerekli ekonomik sistem olarak düşünülmüştür. Türkiye’nin şartları ve dünyanın 1929 yılında yaşadığı ekonomik bunalım sonucunda devletçilik ilkesi ortaya çıkmıştır. Devletçilik ferdin yapamayacağı işlerin devletin yapmasını öngörür.

Sponsorlu Bağlantılar

Aynı zamanda devletçilik ilkesi özel sektörün yapacağı yatırımlara da büyük önem vermiştir. Özel sektörün gelişmesi için kredi kolaylıkları sağlanmış üretim ve ticaret özendirilmiştir. Milliyetçilik ve halkçılık ilkesine dayanan devletçilik anlayışı ile toplumun her alanda ihtiyaçları karşılanmış, çağdaşlaşma yolunda önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Bunun yanında devletin hizmetleri tüm vatandaşlara ulaştırılarak sosyal adalet sağlanmış sınıfsız bir toplum oluşturulmuştur. Devlet ile vatandaş arasında bağlar güçlendirilerek demokrasinin gelişimine katı sağlanmıştır.

Devlet-Millet işbirliği içerisinde devletin ekonomik yatırımlarda bulunması ve devletin doğrudan ekonomik hayatta yer alması ile ilgili faaliyetler devletçilik ilkesiyle ilgilidir.

Not: Ülkemizdeki bu yöntem sosyalist devletçilik olmayıp, devlet – özel sektör birlikteliği üzerine kurulmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Türk Kahvesi Sipariş Ederken Kahve İçecek Kişiye Ne Sorulur

Sponsorlu Bağlantılar Türk Kahvesi Sipariş Ederken Kahve İçecek Kişiye Ne Sorulur Sponsorlu Bağlantılar Türk kahvesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.