Anasayfa / Depremler Kaça Ayrılır

Depremler Kaça Ayrılır

Reklam
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Depremler Kaça Ayrılır
Depremler Kaç Çeşittir
Depremler Kaç Gruba Ayrılır

Son derece hızlı gelişen can ve mal kaybı fazla olan yer kabuğundaki titreşimlere deprem denir. Depremler; tektonik, volkanik ve çökme depremler diye üçe ayrılır.

Maden ocağı, mağara gibi yer altı boşluklarının olduğu yerlerde çökmeye bağlı oluşan sarsıntıya çökme deprem, aktif yanardağların olduğu yerlerde volkanik dağın patlamasıyla meydana gelen sarsıntıya volkanik deprem denir. Türkiye’de volkanik depremler yoktur. Zonguldak, Antalya gibi şehirlerde çökme deprem ihtimali daha fazladır.

Levhaların yanal hareketine bağlı oluşan, fay hatlarının olduğu yerde görülen sarsıntılara tektonik deprem denir. Yıkıcı etkisi en fazla olan deprem tektonik depremlerdir. Tektonik depremlerin yoğunlaştığı iki büyük kuşak vardır.

  1. Alp Himalaya Deprem Kuşağı
  2. Büyük Okyanus Çevresindeki Pasifik Deprem Kuşağı

deprem

Reklam

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

saltanatın kaldırılması nedenleri sonuçları

Saltanatın Kaldırılmasının Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir

Reklam -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------     Saltanatın kaldırılmasının nedenleri: 1. 20 Ocak 1921 ‘de kabul edilmiş olan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------