Anasayfa / Dede Korkut Kimdir Kısaca

Dede Korkut Kimdir Kısaca

Dede Korkut Kimdir Kısaca Hayatı

Dede Korkut, 570 – 632 yılları arasında Orta Asya topraklarında yaşadığı tahmin edilen bir Türk Ozanıdır. Dede Korkut aynı zamanda Kopuz’un, yani  Saz’ı icat eden kişidir. Ayrıca Türk, Oğuz ve Altaylarda anlatılan efsanelerinde, masallarında ve hikayelerinde adı geçmektedir.

Dede Korkut’un Kayı Boyu ve Bayat Boylarına mensup olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in de hayır duasını almış, evliye bir kişidir.

Hikayeleri, destanları ve sözleri onun ne kadar bilge olduğunun en büyük göstergesidir. Bu bilgiliği ile hükümdarlara bile akıl hocalığı yapmış ve birçok konuda onlara fikir vermiştir. Oğuz Boyları, önemli konularda mutlaka ona düşüncelerini sorarlardı. Bu nedenle Türklerin atası ve bilgesi olarak kabul edilmiştir.

Birçok Türk destanında ve halk hikayelerinde Dede Korkut’u ve onun sözlerini görmek mümkündür. Dede Korkut aynı zamanda Korkut Ata olarak da bilinmektedir. Türklüğün temsilcilerinden birisidir ve eserleri günümüzde halen anlatılarak onun hatırası yaşatılmaktadır.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------