Anasayfa / Dede Korkut Hikayelerinin Türk Kültürü ve Türk Edebiyatı Açısından Önemi

Dede Korkut Hikayelerinin Türk Kültürü ve Türk Edebiyatı Açısından Önemi

Dede Korkut Hikayelerinin Türk Kültürü ve Türk Edebiyatı Açısından Önemi Nedir

Dede Korkut Hikayeleri, Türk kültürü ve Türk edebiyatı açısında oldukça önemli niteliğe sahiptir. Çünkü Dede Korkut Hikayeleri,  destan geleneğinden halk hikayeciliğine geçiş döneminin ilk eserleridir. Türk milletinin görüşlerine, düşüncelerine, ruhuna ve kültürüne ışık tutan en açık kanıt olarak gösterilmektedir.

Dede Korkut Hikayelerinde destan niteliğine sahip ve birçok halk kahramanının vermiş oldukları mücadeleler anlatılmaktadır. Ayrıca bu hikayeler de birçok güzel ve hikmetli sözlerde yer almaktadır. Türk Tarihine ait rivayetler ve Türk beyleri hakkında methiyeler, Türk töresine ait birçok konu ele alınarak, iyilere methiye ve kötülere de eleştiriler yer almaktadır.

Dede Korkut kitabında 12 tane destan niteliğine sahip hikaye bulunmakta ve bu hikayelerde Türk milletinin İslamiyetten önceki ve İslamiyetten sonraki yaşam biçimleri, Türk dili, Türk tarihi, Türk edebiyatı ve kültürü anlatılmaktadır.

Süslü anlatımdan uzak, halkın kullandığı Türk dili ile kaleme alınmış olan bu hikayeler, gerçek bir şaheserdirler. Hikayelerde ‘’dede’’ ve ‘’ata’’ olarak anlatılan kişi ‘’Korkut Ata’’ olarak da tanınan Dede Korkut’tur. Türk milletinin bile atası olarak kabul edilen Dede Korkut’un hikayelerinde, Türk milletinin savaşları, barışları, aile ve eğitim düzeniyle üstün ahlak ve sağlam karakter yapısı ilgi çeker.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------