Başlangıç » Cumhuriyet Neden Önemlidir Kısaca

Cumhuriyet Neden Önemlidir Kısaca

1 Aralık 2015 Leave a comment

Sponsor Bağlantılar

Cumhuriyet Neden Önemlidir Kısaca

Halkın, en fazla hakka ve değere sahip olduğu yönetim şekli Cumhuriyettir. Cumhuriyet rejimi insanlara vermiş olduğu hak ve özgürlükler ile çağdaşlaşmanın en mümkün olduğu tek yönetim şeklidir. Kendi ülkemizi incelediğimizde de Cumhuriyet yönetiminin bizlere vermiş olduğu ayrıcalıklar ve değerler sayesinde demokratik bir ülke haline geldik.

Atatürk, cumhuriyet rejiminin önemini bildiğinden dolayı Anayasamızda ‘’Türkiye Cumhuriyeti’nin idare şeklinin Cumhuriyet olduğu’’ şeklinde hüküm koymuş ve bu hükmün değiştirilemeyeceğini, değiştirilmesinin teklif dahi edilemeyeceğini ayrı bir anayasa maddesiyle koruma altına almıştır.

Cumhuriyet sayesinde bizler seçme ve seçilme hakkı gibi önemli haklara sahip olduk. Saltanat yönetimi gibi ülkenin tek bir kişi tarafından yönetilmesi, milletimizin fıtratına aykırıdır. Çünkü, geçmişe baktığımızda İslamiyet’in ilk yayıldığı dönemden itibaren Cumhuriyet sistemi uygulanmaya başlanmıştır. Örnek vermek gerekirse, Hz.Ebu Bekir’in ve diğer dört halifenin, halifelik makamına geçmesi seçim yoluyla yani cumhuriyet sistemiyle gerçekleştirilmiştir.

Cumhuriyet yönetim biçiminin ne kadar önemli olduğunu ifade etmek için ne kadar söz söylesek azdır. Bizim özgürlüğümüz ve haklarımız ancak Cumhuriyet sistemiyle bizlere verilmiştir.

cumhuriyet

Sponsor Bağlantılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.