Anasayfa / Çok Gezen Mi Bilir Çok Okuyan Mı Bilir

Çok Gezen Mi Bilir Çok Okuyan Mı Bilir

Çok Gezen Mi Bilir Çok Okuyan Mı Bilir Münazara

Çok Gezen Mi Bilir Çok Okuyan Mı Bilir sorusu uzun zamandır tartışma konusu olmuş hatta günlük konuşma dilimize bile bir deyim gibi yerleşmiştir. Peki sizce hangisi daha çok bilir?

Bu konuda budulgan.com olarak yaptığımız araştırmaların sonucunda elde ettiğimiz verileri sizlerle paylaşacağız. Her iki tezin de düşüncelerini paylaşmak istiyoruz.

Çok Gezen Mi Bilir Çok Okuyan Mı Bilir

Çok Gezen Bilir Düşüncesinin Savunması

Çok okuyan kişi, teorik olarak birçok bilgiyi oturduğu yerden öğrenmiş olabilir. Fakat hiçbir zaman çok gezen kişi kadar öğrenemeyecektir. Bunun sebebi ise çok gezen kişinin bilgiyi bizzat yerinde görüp öğrenmesinden kaynaklanır. İnsan okuduğunu zamanla unutabilir, fakat gördüğünü kolay kolay unutamaz.

Çok gezen insan, hayat ile iç içedir ve sürekli yeni gelişmelere açıktır. Bir şeyi yerine görüp incelemek, onun bir başkası tarafından incelenmiş halini okumaktan daha etkili ve faydalıdır. Sık sık münazara konusu olan ”Çok Gezen Mi Bilir Çok Okuyan Mı Bilir” sorusu karşısında şöyle düşünmek gerekir; Teorik bilgi edinen ve sürekli kitap okuyan bir kişi sadece kitapta yazanı öğrenir ve bundan ileriye gidemez. Oysa çok gezen ve olayları yerinde inceleme fırsatı elde edebilen bir kişi, durumu her yönden inceleyebilir ve o kitaplarda yazmayan birçok bilgiyi elde etmiş olur.

Çok gezen, farklı kültürler ve farklı bilgiler elde ederek bilgi haznesini genişletir. Ve müthiş bir genel kültür birikimine sahip olur.

Çok Okuyan Bilir Düşüncesinin Savunması

Çok okuyan bir kişi, yaptığı araştırma sonucu elde ettiği bilgi ve kitapları okuyarak dünyada yerini bile bilmediğimiz ve gitmeyeceğimiz bir yer hakkında birçok bilgiye oturduğu yerden sahip olabilmek gibi avantajlara sahiptir. Dünyadaki her türlü bilgiyi okuyarak kolaylıkla elde edebiliriz, oysa gezerek bunları yapmaya kalkışsak muhtemelen buna ömrümüz yetmez.

Kitabı açarak veya internet üzerinden bilgi elde ederek çok kısa zaman içinde her türlü bilgiye ulaşabilir ve kendi bilgi hazinemizi genişletebiliriz. Bu şekilde düşünürsek, bilginin sadece gezmekle elde edilemeyeceğini ve gezmeden de iyi bir bilgi elde edilebileceğinin mümkün olduğunu görmüş oluruz.

Uzun yolculuklara çıkıp gezmek yerine, okuyarak çok daha kısa zamanda daha çok bilgiyi elde ederiz. Ve kitaptan öğrenilen bilgiler hiçbir zaman silinmez, bu nedenle bildiklerimizi zaman içerisinde unutursak bile kitaptan tekrar öğrenme şansını elde edebiliriz. Oysa gezerken gittiğimiz yerler hakkında bir bilgiyi unutursak, bunu tekrar öğrenmek daha meşakkatli olabilir. Teorik bilgileri elde etmek için sadece okumamız yeterlidir. Okumadan sürekli gezersek, bunun bize pekte bir faydası olmayacaktır.

Okumak ile elde edeceğiniz hayal gücü sayesinde okuduğun yerleri gören gözlere sahip olursunuz. Bu aslında çok farklı ve hoş bir duygudur. Okuduklarınız bir anda gözünüzün önünde canlanıverir. İnsan ne kadar yer gezerse gezsin, bazı yerler mutlaka eksik kalacaktır. Oysa kitap okuyarak, gitmeyi hayal bile edemeyeceğiniz yerler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sizlerde bu münazara hakkında görüş ve düşüncelerinizi paylaşır mısınız? Sizce Çok Gezen Mi Bilir Çok Okuyan Mı Bilir?

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------