Anasayfa / Coğrafyanın Prensipleri Nelerdir

Coğrafyanın Prensipleri Nelerdir

Coğrafyanın Prensipleri Nelerdir
Coğrafyanın Prensipleri Nelerdir Kısaca

Coğrafya biliminin uygulamakta olduğu üç temel prensip vardır. Bunlar; dağılış, ilgi ve bağlılık, ve nedensellik prensipleridir. Coğrafya alanında çalışmalar yapan bilim insanları bu prensiplere dayanarak faaliyetlerini sürdürmektedirler.

Şunu da özellikle belirtmek gerekir ki, coğrafyayı diğer bilim dallarından ayıran en önemli özelliği sahip olduğu çalışma prensiplerinin üçünü de aynı anda kullanıyor olmasıdır.

Dağılış Prensibi: Coğrafya biliminin en önemli prensibi budur.  Coğrafya bilimine konu olay olayların bulunuş biçimleri ve yayıldığı bölge, dağılış prensibi olarak tanımlanmaktadır. Dağılış prensibinin çalışma alanlarına örnek olarak; yöre, bölge, ülke, kıta gösterilebilir.

İlgi ve Bağlılık Prensibi: Coğrafyanın konusu olan her olay ve malzeme, aynı zamanda başka bir olayla da bağlantılıdır.

Nedensellik Prensibi: Tüm bilimlerin ortak özelliği olduğu gibi coğrafyada da olaylara ve konulara ‘’neden’’ sorusu sorulmaktadır.  Yapılan araştırmalar neticesinde bu sorunun cevabı kesinlikle bulunmalıdır, çünkü mantıksal olarak düşünüldüğü zaman hiçbir şey nedensiz değildir. Herşeyin mutlaka bir sebebi vardır.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------