Anasayfa / Cinsel Organ Temizliği Nasıl Yapılır

Cinsel Organ Temizliği Nasıl Yapılır

Cinsel Organ Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır
Cinsel Organ Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmelidir

Ergenlik döneminden itibaren üreme organları çevresinde bulunan yağ ve ter bezleri daha fazla çalışır. Üreme organlarına ait salgılar kötü kokulara yol açar. Bu nedenle bu bölge her gün su ile yıkanıp mutlaka kurulanmalıdır. Nemli ortamların bakteri ve mantarlar için uygun şartlar oluşturduğu unutulmamalıdır.

Adet dönemlerinde (menturasyon, regl) kızların genital bölge temizliğine önem vermeleri gerekir. Adet kanaması, içerdiği proteinler nedeniyle bakterilerin çoğalması için uygun bir ortam oluşturur. Bu nedenle adet döneminde enfeksiyonlar ortaya çıkabilir. Bu dönem boyunca vücut temizliği ayakta duş alınarak yapılmalıdır. Kızlarda genital bölgedeki yararlı bakteriler, enfeksiyon yapabilecek bakterielrin çoğalmasına engel olur. Bu nedenle yararlı bakterilerin zarar görmemesi için genital bölge yıkanırken sabun kullanılmamalıdır. Bu dönemde mümkünse hazır hijyenik pedler kullanılmalı, bunlar 3-4 saatte bir değiştirilmelidir. Pamuklu bez kullanılıyorsa bezler kaynatılıp ütülenerek temiz bir yerde saklanmalıdır.

Erkeklerde ise idrar ve terden kaynaklanabilecek kötü kokuların giderilmesi için genital bölge sık sık yıkanmalıdır. Genital bölge çevresindeki kıllar düzenli aralıklarla kesilmelidir.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------