Anasayfa / Charles Perrault Kimdir

Charles Perrault Kimdir

Charles Perrault Kimdir
Charles Perrault Kimdir Hayatı Kısaca

Charles Perrault Kimdir

Charles Perrault Kimdir

Charles Perrault, yazmış olduğu çocuk hikayeleri ile tanınan bir Fransız yazardır. 12 Ocak 1628 tarihinde dünyaya gelmiş ve 16 Mayıs 1703 yılında hayata veda etmiştir. Yazdığı en önemli çocuk hikayelerinden bazıları Külkedisi, Uyuyan Güzel ve Kırmızı Başlıklı Kız’dır. Bu çocuk hikayeleri günümüzde halen okullarda çocuklara okutulmakta ve çocukların ilgisini çekmektedir.

Charles Perrault Kimdir hayatı hakkında 12 Ocak 1628 tarihinde Fransa’nın Paris şehrinde dünyaya geldiği bilinmektedir. Ailesinin maddi imkanları yerindeydi ve avukat bir babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. Charles Perrault ilk olarak Beavuais Koleji’nde öğrenim hayatına başladı, ardından Orleans’da hukuk alanında eğitimini devam ettirdi.

Charles Perrault 1651 yılında hukuk bölümünden mezun olarak Paris’te kısa bir süre avukatlık görevinde bulundu. Fakat sanata karşı ilgisi büyüktü. 1654 yılında Charles Perrault yazı alanında çalışmalarına başladı ve büyük bir tutkuyla hikayeler, makaleler yazmaya başladı. Charles Perrault çocuk hikayeleri ile ünlenmiştir ve bunun asıl nedeni kendi çocuklarına anlatacağı ve okuyacağı değerde bir masal olmadığını düşünmesinden dolayıydı. Bu nedenle yazmış olduğu ilk masalları, kendi çocukları için kaleme almıştır. Çocuk hikayeleri ve çocuk masalları yazmaktan zevk aldığını fark eden Charles Perrault çocuk hikayeleri yazmaya devam etmiştir. Bu dönemde yazmış olduğu masalları daha sonra peri masalı olarak adlandırarak ilk eserini vermiş oldu.

Charles Perrault’un  kaleme almış olduğu eserler genel olarak çevresindeki mekanlarda geçen, hayal ve teşbih atmosferi meydana getirmiştir.

Kaynakça:
https://tr.wikipedia.org/wiki/Charles_Perrault

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir Yorum

  1. Kırmızı Başlıklı Kız

    Kırmızı Başlıklı Kız adlı hikayesini çok seviyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------