Çevre Kirliliğini Önlemek Amacıyla Kurulmuş Olan Kuruluşlar Hangileridir? Ne Tür Faaliyetleri Vardır?

9
6

Çevre Kirliliğini Önlemek Amacıyla Kurulmuş Olan Kuruluşlar Hangileridir? Ne Tür Faaliyetleri Vardır?

Çevre kirliliğini önlemek amacıyla kurulmuş olan birçok kuruluş bulunmaktadır. Bu kuruluşların başında da TEMA, ÇEVKO, ÇEV-KOR, DOÇEV, TÜÇEV gelmektedir. Bu kuruluşlar ve görevleri şöyledir;

  • TEMA: Çevre kirliliğini ve çevre sağlığını korunmak, doğal zenginlikleri ve yeşil alanları korumak ve geliştirmek için ülkemizin geleceğini güvence altına almak gibi amaçları bulunan bir kuruluştur. En önemli görevi orman ve ağaç sevgisini insanlara aşılamak ve bilinçlendirmek.
  • Çevko: Her türlü ambalaj atığının çevreye zarar vermesini engellemek, cam, plastik vb. zararlı maddelerin geri dönüşümünü sağlamak ve temiz bir çevre oluşturmak amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir.
  • ÇEV-KOR: Doğal ve tarihi eserleri korumak, çevre kirliliğini önlemek için çevre kirliliğine neden olmayacak sistemlerin geliştirilmesi için çalışmalarını sürdüren bir kuruluştur.
  • DOÇEV: Ülkemizi ağaçlandırmak, erozyonu önlemek, çevreye atılan zararlı maddeleri doğaya zarar vermesini engellemek amacıyla çalışmalarını sürdüren bir kuruluştur.
  • TÜÇEV: Çevreyi korumak ve çevrenin kirlenmesine mani olmak ve insan sağlığını iyileştirmek amacıyla çalışmalarını sürdüren bir kuruluştur.cevre-kirliligini-onlemek-amaci

9 YORUMLAR

CEVAP VER