Anasayfa / Cem Sultan Olayı Nedir

Cem Sultan Olayı Nedir


Sponsorlu Bağlantılar

Cem Sultan Olayı Nedir Kısaca

cem sultan

Fatih Sultan Mehmet’in ölümünden sonra Amasya’da bulunan Şehzade II.Beyazit, Konya’daki Şehzade Cem Sultan’dan önce İstanbul’a gelerek hükümdarlığını ilan etti. Bu durum karşısında Cem Sultan kardeşine karşı ayaklandı. Ancak yenilgiye uğradı. Cem Sultan bunun üzerine Mısır’daki Memluk Devleti’ne sığındı. Daha sonra toparlanıp ikinci kez kardeşine karşı savaşmasına karşın yine yenilgiye uğradı. Bu sefer Rodos’taki Saint Jean (Sen Jan) şövalyelerine sığındı.

Sponsorlu Bağlantılar

Cem’in amacı Balkanlara geçip oradan toparlayacağı kuvvetlerle İstanbul üzerine yürümekti. Ancak Rodos şövalyeleri, önceden II.Beyazit ile anlaştıklarından Cem’i serbest bırakmadılar. Onur Fransa’ya götürdüler. Fransa’da üç yıl kadar dolaştırdıktan sonra Papa VIII.Inosan’a teslim ettiler. Papanın amacı Cem’den yararlanmak ve Türklerle savaşmaktı. Ancak Cem bu fikre karşı geldi. Bu sırada Fransa Kralı VIII. Şarl, İtalya’ya girdi. VIII. Şarl’ın amacı Cem’i yanına alıp İstanbul ve Kudüs üzerine Haçlı seferleri düzenlemekti. Ancak Cem, Napoli’ye geldiği zaman hastalandı. 1495’te ölen Cem’in cenazesi Bursa’ya getirildi.

Sponsorlu Bağlantılar

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

numara öğren

Android ve Apple Telefonlardan Bilinmeyen Numaraları Öğrenmek

Sponsorlu Bağlantılar Android ve Apple Telefonlardan Bilinmeyen Numaraları Öğrenmek Sponsorlu Bağlantılar Bilinmeyen ve öğrenmek istediğiniz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.