Anasayfa / Çaydanlıkta Oluşan Kireç Nasıl Temizlenir

Çaydanlıkta Oluşan Kireç Nasıl Temizlenir

Çaydanlıkta Oluşan Kireç Nasıl Temizlenir

Çaydanlıkta Oluşan Kireç Nasıl Temizlenir

Kullandığınız içme suyunun kireç oranı eğer normalden yüksekse çaydanlık ve su ısıtıcılarında kireçlerle sürekli başınız belada demektir.

Çaydanlıkta oluşan kararma, yağ lekesi ve kireç gibi sorunları çözmek için elbette birçok yöntem vardır. Bu yöntemler arasında en pratik ve çok tercih edileni deterjanlar ve kimyasal çözücülerdir.

Uzmanlar ise çaydanlıkların vb. ürünlerin kimyasal deterjan gibi ürünlerle yıkanmasını tercih etmiyorlar. Bunun sebebi yıkanmadan sonra malzemelerin içerisinde kimyasal bakterilerin kalabileceğidir. Zaman içerisinde bulaşık malzemeleri içerisinde birikecek olan kimyasal maddeler tehlikeli bir hale gelebilir ve zehirlenmelere yol açabilir. Bu nedenle budulgan.com olarak kimyasal maddeler dışında bulaşıklarınızı temizleyebileceğiniz en pratik ve doğal yöntemleri sizler için araştırdık.

Uygulayacağınız bu yöntemler ile hem çaydanlıklarınız hemde diğer bulaşık malzemeleriniz tertemiz ve pırıl pırıl olacaklar. Ayrıca bu yöntemler ile hem elleriniz tahriş olmayacak hem de fazladan masraf yapmamış olursunuz. İşte bu yöntemler;

Limon Tuzu İle Çaydanlık Nasıl Temizlenir

Her evin mutfağında illaki limon tuzu vardır. Çaydanlığınızı temizlemek için öncelikle çaydanlığın yarısından fazlasını su doldurun. Daha sonra içerisine iki çorba kaşığı limon tuzu katın ve kaynamak üzere ocağın üzerine koyun. Kaynadıktan sonra çaydanlığın sapından tutarak çaydanlığınızı güzelce çalkalayın, çaydanlığınıza yapışan kireçlerin söküldüklerini göreceksiniz. Kireçler söküldükten sonra suyu dökün ve birkaç defa çaydanlığınızı durulayın.

Sirke ve Karbonat Kullanarak Çaydanlık Nasıl Temizlenir

En etkili kireç temizleme yöntemi olan bu yöntemin tek kötü yanı sirkeden dolayı hafif bir koku oluşmasıdır. Birkaç defa kullandıktan sonra koku etkisini kaybedecektir, eğer idare edebilirim derseniz çaydanlıklarınızı ve kireç oluşmuş diğer bulaşık malzemelerinizi sirke ile temizleyebilirsiniz.

Çaydanlığınızı temizlemek için çaydanlığın içerisine yarım çay bardağı kadar sirke dökün ve bu şekilde bir gece bekletin. Daha sonra çaydanlığın içinde biraz sirke bırakacak şekilde geri kalanını dökün. Daha sonra üzerine bir çorba kaşığı kadar karbonat ekleyin.  Ardından sünger veya bulaşık teli yardımıyla birkaç dakika çaydanlığı ovun. Bu sayede çaydanlığın içerisindeki tüm kireçler temizlenmiş olacaktır.

Patates Kabuklarını Kullanarak Çaydanlık Nasıl Temizlenir

Patates kabukları ile çaydanlık temizlemek pekte tercih edilmeyen fakat etkili olabilecek bir yöntemdir. Çaydanlığınızı temizlemek için öncelikle iki tane patetesin kabuklarını soyup çaydanlığın içine atmamız gerekir. Daha sonra çaydanlığın içerisine yarıdan fazla olacak şekilde su koyup kaynamak üzere ocağın üzerine koyun.  Kaynamaya başladıktan sonra kireçlerin kendiliğinden temizlendiğini göreceksiniz.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------