Anasayfa / Buzdolabının Çalışma Prensibi Nedir Kısaca

Buzdolabının Çalışma Prensibi Nedir Kısaca

Buzdolabının Çalışma Prensibi Nedir Kısaca

Buzdolabı oldukça büyük yapıya sahip bir elektronik cihaz olmasına karşın aslında oldukça basit bir kimya formülüyle çalışmaktadır. İşlevi bu kadar büyük ve bir o kadar da basit olan bu formül hepimizin lise yıllarında kimya dersinde öğrenmiş olduğu PV = Nrt formülüdür.

Buzdolabının içerisinde kapalı gaz devresi yer almaktadır. Buzdolabında bulunan bu gazın miktarı her zaman sabittir. Aynı şekilde buzdolabının içerisinde bulunan R yani Taydberg gaz sabiti de sabit bir değer olduğundan dolayı gazının ısısı ile hacmi arasında doğru orantı oluşmaktadır.

Bir buzdolabının arkasına bakıldığında dışa doğru dolanmış olan bakır borular görülür. Bu boruların da iyi ısı iletimi sağlayan metal ızgara ve kapalı devreye bağlı şekilde bir tane kompresör bulunmaktadır. Bu kompresörde sıkıştırılıp ufaltılan gaz, dış kısımda bulunan bakır borulara gönderilir ve burada soğuyarak içerisinde bulunan ısıyı dışa aktarır. Bunun ardından gaz, buzdolabının içerisine girmeden genişletme valfinde genişlemeye başlar. Valften sonra iç kısımdaki geniş bakır borulara gelir ve burada ısı elde eder. Bu işlem sayesinde buzdolabının iç kısmı soğutulmuş olur.

Yani aslında burada yapılan tek işlem gazın hacmi ile oynanarak iç alışverişi yaptırılır. Bu döngü sürekli olarak devam eder ve bu sayede buzdolabından yararlanırız.

Buzdolabının Çalışma Prensibi Nedir Kısaca

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

SOSYOLOJİ NEDİR?

Sosyoloji, sosyal hayatın, sosyal değişimin ve insan davranışının toplumsal nedenleri ve sonuçlarının incelenmesidir. Sosyologlar, grupların, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------