Anasayfa / Genel Kültür / Bitkilerde Mitoz Bölünme Nasıl Gerçekleşir

Bitkilerde Mitoz Bölünme Nasıl Gerçekleşir

Bitkilerde Mitoz Bölünme Nasıl Gerçekleşir
Bitki Hücresinde Mitoz Bölünme Nasıl Gerçekleşir

bitki-hucresinde-mitoz-bolunme

Bitkilerde Mitoz bölünme, iki aşamada gerçekleşir. Bunlar, sitoplazma bölünmesi (sitokinez) ve çekirdek bölünmesi (mitoz) aşamalarıdır.

Çekirdek Bölünmesi yani ‘’mitoz bölünmesi’’ gerçekleşmeden önce interfaz olarak adlandırılan hazırlık evresi bulunmaktadır. Daha sonra çekirdek bölünmesi profaz, metafaz, anafaz ve telofaz adı verilen aşamalarda gerçekleşir.

Bitkilerde görülen mitoz bölünme ile hayvanlarda görülen mitoz bölünme birbirine çok benzemesine rağmen aralarında bazı farklılıklar bulunmaktadır;

  • Çekirdek Bölünmesi aşamasında hayvan hücrelerine bulunan sentrioller (sentrozom), bitki hücrelerinde bulunmaz.
  • Hayvanlarda interfaz aşamasında eşleşen setriyoller ayrı kutuplara giderken iğ iplikleri adı verilen maddeyi oluştururlar. Bitki hücrelerinde ise iğ iplikleri sitoplazmadaki proteinler sayesinde oluşurlar.
  • Sitoplazma Bölünmesi aşamasında boğumlama görülür. Burada aktin ve miyoz ipliklerinin etkileşimi sayesinde bir bölünme oluğu meydana gelir. Bitki hücrelerinde ise boğumlama olmaz ve ara lamel olarak adlandırılan bir yapı sayesinde sitoplazma bölünmesi oluşur. Bitkilerdeki Lamel oluşumu bitki hücresinin orta bölümünden çevreye doğrudur.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Türk Kahvesi Sipariş Ederken Kahve İçecek Kişiye Ne Sorulur

Türk Kahvesi Sipariş Ederken Kahve İçecek Kişiye Ne Sorulur Türk kahvesi sipariş ederken kahpe içecek …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.