Anasayfa / Bir Devletin Oluşmasındaki Faktörler Nelerdir

Bir Devletin Oluşmasındaki Faktörler Nelerdir

Bir Devletin Oluşmasındaki Faktörler Nelerdir

Bir Devletin Oluşmasındaki Faktörler Nelerdir

Bir Devletin Oluşmasındaki Faktörler’in başında hiç şüphesiz insan gelmektedir. Çünkü devlet; belirli bir toprak parçası üzerinde yaşayan insanların, bir iktidar tarafından oluşturduğu bir sistemdir. Buradan da anlaşılmaktadır ki, devletin oluşmasındaki ana faktör insandır.

Bir devletin oluşmasında üç tane faktör vardır. Bunlardan bir tanesi insan, diğeri egemenlik (millet iradesi), sonuncusu ise ülke faktörüdür. Bu faktörleri ayrı ayrı inceleyelim.

İnsan: Bir devletin oluşması için bir insan topluluğunun olması gerekir. Yani, bir milletin olması gerekir. Devletin oluşabilmesi için insan sayısı hakkında bir alt sınır yoktur.

Egemenlik: Devletin en önemli özelliklerinden bir tanesidir egemenlik faktörü. Bir ülkeye devlet diyebilmemiz için orada bir siyasi iktidar, yani egemenlik olması gerekir. Ülkedeki egemen güç, meşru bir güç kaynağı olması gerekir. Aynı zamanda uluslar arası arena da geçerliliği olmalıdır.

Ülke: Bir devletin olabilmesi için öncelikle bir Vatan toprağı (ülke) olması gerekir. Devlet sahip olduğu ülke toprakları üzerine hüküm sürer.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------