Anasayfa / Basıncı Etkileyen Faktörler Nelerdir

Basıncı Etkileyen Faktörler Nelerdir

Basıncı Etkileyen Faktörler Nelerdir Kısaca Coğrafya

1.Sıcaklık: Basıncın değişmesindeki en temel etken sıcaklıktır. Sıcaklık ile basınç arasında ters orantı vardır. Isınan hava genleşir, hafifler ve yükselir. Soğuk hava kütleleri ise ağırdır. Buna bağlı olarak genellikle sıcak yerlerde basınç az, soğuk yerlerde fazladır.

Sıcaklığı etkileyen bütün faktörler basınç üzerinde de etkilidir. Buna bağlı olarak basınç;

  • Ekvatorda az, kutuplarda fazladır.
  • Gündüz az, gece fazladır.
  • Yazın az, kışın fazladır.

2.Yükselti: Yükseltinin artmasına bağlı olarak yer çekiminin azalması, gazların yoğunluğunu da azaltır. Bu durum yüksek yerlerde basınç değerlerinin düşmesine neden olur. Yüksek kesimlerde hava daha soğuk olmasına rağmen basınç değerlerinin düşük olması sıcaklık-basınç ilişkisine ters düşer.

3.Yer Çekimi: Atmosferi oluşturan gazları dünyanın çevresinde toplayan yer çekimidir. Dünya’nın ekvatordan şişkin, kutuplardan basık, geoit şekli yer çekiminin ekvatordan kutuplara doğru artış göstermesine neden olmuştur. Buna bağlı olarak yer çekiminin fazla olduğu kutuplarda ve yer yüzünün alçak kesimlerinde basınç daha fazladır.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

bilgisayarda ayarlari nasil yapilir

Bilgisayar ve İnternet Blogu: Rasyonel Adam

İnternet ve Bilgisayarda Uzman Blog: RASYONEL ADAM Rasyonel Adam Hakkında Bilgi paylaşımı, güncel teknoloji haberleri, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------