Anasayfa / Basıncı Etkileyen Faktörler Nelerdir

Basıncı Etkileyen Faktörler Nelerdir

Reklam
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Basıncı Etkileyen Faktörler Nelerdir Kısaca Coğrafya

1.Sıcaklık: Basıncın değişmesindeki en temel etken sıcaklıktır. Sıcaklık ile basınç arasında ters orantı vardır. Isınan hava genleşir, hafifler ve yükselir. Soğuk hava kütleleri ise ağırdır. Buna bağlı olarak genellikle sıcak yerlerde basınç az, soğuk yerlerde fazladır.

Sıcaklığı etkileyen bütün faktörler basınç üzerinde de etkilidir. Buna bağlı olarak basınç;

  • Ekvatorda az, kutuplarda fazladır.
  • Gündüz az, gece fazladır.
  • Yazın az, kışın fazladır.

2.Yükselti: Yükseltinin artmasına bağlı olarak yer çekiminin azalması, gazların yoğunluğunu da azaltır. Bu durum yüksek yerlerde basınç değerlerinin düşmesine neden olur. Yüksek kesimlerde hava daha soğuk olmasına rağmen basınç değerlerinin düşük olması sıcaklık-basınç ilişkisine ters düşer.

3.Yer Çekimi: Atmosferi oluşturan gazları dünyanın çevresinde toplayan yer çekimidir. Dünya’nın ekvatordan şişkin, kutuplardan basık, geoit şekli yer çekiminin ekvatordan kutuplara doğru artış göstermesine neden olmuştur. Buna bağlı olarak yer çekiminin fazla olduğu kutuplarda ve yer yüzünün alçak kesimlerinde basınç daha fazladır.

Reklam

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

saltanatın kaldırılması nedenleri sonuçları

Saltanatın Kaldırılmasının Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir

Reklam -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------     Saltanatın kaldırılmasının nedenleri: 1. 20 Ocak 1921 ‘de kabul edilmiş olan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------