Anasayfa / Bakteri Nedir ve Özellikleri Nelerdir

Bakteri Nedir ve Özellikleri Nelerdir

Bakteri Nedir ve Özellikleri Nelerdir

Bakteri

Prokaryot hücre yapısına sahip olan bakterilerin tamamı bir hücrelidir. Hücre zarlarının üzerinde hücre duvarı bulunur. Ancak hücre duvarının ana bileşeni bitkilerdeki gibi selüloz değil, peptidoglikan adı verilen bir polisakkarittir. Bazı bakterilerde hücre duvarının üzerinde kapsül adı verilen polisakkarit yapılı ikinci bir örtü daha bulunur.

Bakterilerin yüzeylere ve birbirine tutunmasında, ayrıca konjugasyonda görev yapan kısa uzantılarına pilus adı verilir.

Bakterilerde ribozom dışında herhangi bir organel bulunmaz. Oksijenli solunum yapan bakterilerde solunum yapan enzimleri mezozom denilen yapılarda ve sitoplazmada bulunur.

Mezozomlar ökaryot canlılarda bulunan mitokondrinin görevini yapar. Bakteri DNA’sı zar ile çevrili değildir. Kalıtım maddesi, sitoplazmada çekirdek alanı denilen bölgede, halkasal DNA’nın dışında halkasal yapıya sahip, kendini eşleyebilen, küçük DNA parçacıkları da bulunur. Bunlara plazmit adı verilir.

Bakteriler uygun olmayan ortam şartlarında hayatta kalabilmek için endospor oluşturur. Endosporlar, metabolizması yavaşlamış yapılardır.

Bakteriler basitçe ikiye bölünerek çoğalmalarının yanında aralarında piluslarla gen aktarımı da yapabilir. Ayrıca bulundukları ortamdan başka DNA parçaları alarak kendi kromozomlarıyla birleştirebilirler. Bu yollarla türler arasında genetik madde aktarımı gerçekleştirilir.

Bakteriler Neye Göre Sınıflandırılır?

  1. Şekillerine göre sınıflandırılır
  2. Oksijen ihtiyaçlarına göre sınıflandırılır
  3. Beslenme şekillerine göre sınıflandırılır
  4. Gram boyanma özelliklerine göre sınıflandırılır

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

bilgisayarda ayarlari nasil yapilir

Bilgisayar ve İnternet Blogu: Rasyonel Adam

İnternet ve Bilgisayarda Uzman Blog: RASYONEL ADAM Rasyonel Adam Hakkında Bilgi paylaşımı, güncel teknoloji haberleri, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------