Anasayfa / Bağımlılık Yapan Maddelere Başlanmasına Neden Olan Etkenler Nelerdir

Bağımlılık Yapan Maddelere Başlanmasına Neden Olan Etkenler Nelerdir

Bağımlılık Yapan Maddelere Başlanmasına Neden Olan Etkenler Nelerdir

Bağımlılık yapan maddelere başlanmasına neden olan başlıca etmenler ailenin bireye karşı olan davranışları ve arkadaş çevresidir.

Birey eğer kendi ailesiyle sürekli sorun yaşıyor ve sürekli huzursuz bir yaşam sürdürüyorsa, ihtiyaç duyduğu huzuru dışarıda arayacaktır. Madde bağımlılığının genellikle ergenlik dönemindeki gençlerde başlamasının başlıca nedeni budur. Ergenlik döneminde genç, ailesiyle yaşadığı problemlerden uzaklaşmak için bu tarz hatalar yaptığı görülmektedir.

Bağımlılık yapan maddelere başlanmasına neden olan bir diğer etmen ise arkadaş çevresidir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, birey eğer kendi ailesiyle sürekli sıkıntı yaşıyorsa, aradığı huzuru dışarıda bulmaya çalışacaktır. Bu da kötü niyetli insanlar için bir av olmasına neden olmaktadır.

Elbette tüm suç ailede ve arkadaşlar da değildir. Bireyleri madde bağımlılığına iten ve tabiri caizse sahipsiz bir şekilde başı boş bırakan herkes bundan sorumludur. Buna örnek vermek gerekirse; bazı okullarda, başarısız öğrencilerin arka sıralara oturtulması veya okuldaki başarısız öğrencilerin aynı sınıfa toplanması bizzat öğretmenlerin öğrencilere vurmuş oldukları büyük bir darbedir. Derslerde başarısız olan ve kötü davranışlara meyilli olan öğrencilerin, özellikle ön sıralara oturtulup, başarılı öğrencilerle bir arada derse katılmaları sağlanmaya çalışılmalıdır.

Bireyler genel olarak evde, arkadaş ortamında ve gitmiş oldukları diğer ortamlarda dışlandıkları veya hor görüldükleri için madde bağımlılığına başlamaktadırlar. Tüm mesele, kişinin kendini dışlanmış ve sanki bir boşluğa düşmüş gibi hissetmesinden dolayı kaynaklanmaktadır.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

karinca yok etme yolları

Karıncalardan Kurtulmanın En Doğal Çözümü Nedir

İster bahçe katında oturun ister apartmanda; karıncalardan kurtulmak o kadar da basit değildir. Çünkü karıncalar …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------