Anasayfa / Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz
Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Birçok insan ayakkabı seçimi yaparken renk, model ve şıklık gibi konuları daha çok ön planda tutmamaktadır. Yüksek topuklu ayakkabılar, sivri burunlu, rengarenk ayakkabı ve çizmeler birçok kadının gardolabında mevcuttur. Oldukça şık görünen bu ayakkabılar bazen ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedirler. Bu hususta en çok dikkat etmeniz gereken şey ayakkabının şıklığı kadar ayak sağlığını da koruması gerekir.

Ayakta oluşan sorunların büyük bir kısmı yanlış ayakkabı seçiminden dolayı meydana gelmektedir. Doğru bir şekilde seçilen ayakkabı ise ayaklarda meydana gelebilecek bazı sağlık sorunlarını engelleyebilmektedir.

Ayak sağlığını korumak ve ayakta meydana gelebilecek rahatsızlıkları önlemek için öncelikle ayağın şekline uygun ayakkabılar almaya özen göstermeliyiz. Sert ve ayağın şekline uygun olmayan ayakkabıları ‘’Kullandıkça genişler’’ düşüncesiyle almak doğru değildir. Bu tarz ayakkabılar ayak parmaklarında şekil bozukluğu, basma bozukluğu, tırnak batması, ayak mantarı, nasır, bilek burkulması gibi rahatsızlıkları oluşturur.

Ayakkabı Rahat Olmalıdır

Ayakkabı seçimi yaparken ilk şartınız ayakkabının rahat ve kullanışlı olmasıdır. Doğal malzemelerden üretilen ayakkabıları tercih etmeniz daha doğru bir davranış olacaktır. Dar kalıplı, üstü basık, yüksek topuklu ve sivri burunlu ayakkabılar birçok sağlık sorununa neden olabilmektedir. Ayrıca kişinin çalışma şartları da ayakkabı seçimi esnasında göz önünde bulundurulmalıdır.

Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Yüksek Topuklu ve Sivri Burunlu Ayakkabılardan Uzak Durun

Yüksek topuklu ve sivri burunlu ayakkabıları kullanan bayanlarda ayak başparmağının dışa doğru yöneldiği ve ayağın iç yan kenarında da kemik çıkıntısı oluştuğu görülmektedir. Bu rahatsızlık Halluk Valgus olarak adlandırılmaktadır ve bu rahatsızlık erkeklere oranla bayanlarda 5 kat daha fazla görülmektedir.

Yüksek topuklu ve sivri burunlu ayakkabıları tercih eden bayanların ileriki dönemlerde ağrılı iç ayak çıkıntısı, ikinci parmağın ayakkabının tavanına sürtmesi, ayak tabanında nasıl oluşması, başparmak eklemlerinde kireçlenme gibi rahatsızlıklar ile karşılaşmaktadırlar.

Hava Almayan Ayakkabılar Tercih Edilmemelidir

Hava almayan ayakkabıların kullanımı ile zamanla kişi şiddetli ayak ağrısı hissetmeye başlar. Ayrıca enfeksiyon, şişlik, ayak kokusu ve mantar gibi birçok rahatsızlığa neden olabilmektedir. Bu durumun sürekli olarak tekrarlanması halinde ise kemik iltihabı bile oluşabilmektedir.

Bu nedenle ayakkabı seçimi yapılırken hava alan ayakkabılar tercih edilmelidir.

Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ayakkabının uzunluğu ve genişliği ayağınıza uygun olmalıdır.
  • Ayağınızı sıkmamalıdır.
  • Hava almalıdır.
  • Satın almadan önce ayakkabının üzerine basarak denenmelidir.
  • Sadece bir teki değil, her ikiside giyilip denenmelidir.
  • Ayak topuk yüksekliği en fazla 2,5 cm olmalıdır.
  • Sivri burunlu ayakkabı olmamalıdır
  • Esnek bir tabanı olmalıdır.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık Nedir ?

REHBERLİK NEDİR? Rehberlik, bir koşulda, durumda, uyum veya seçimde ortada var olan problemin çözülmesinde bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------