Anasayfa / Ayak Kokusu Nedir Nasıl Giderilir

Ayak Kokusu Nedir Nasıl Giderilir

Ayak Kokusu Nedir Neden Olur ve Nasıl Giderilir

Ayak kokusu, genellikle gün boyunca ayakkabı içerisinde havasız bir şekilde kalan ayaklarda görülmektedir. Bunun yanında çok az da olsa havasız kalmayan ayaklarda da zaman zaman görülebilmektedir.

Bu durum insanları sosyal anlamda en çok zora sokan durumlardan bir tanesidir. Kimileri tarafından bir hastalık olarak nitelendirilse de ayak kokusu bir hastalık değildir. İnsanlar ayak kokusunu bazen hiç umursamaz ve dert etmezken bazı insanlarda bu durumu takıntı haline getirebilirler. Bu koku sadece bir sebepten değil, birçok nedenden dolayı kaynaklanıyor olabilir.

Halk arasında ayak kokusu için bilinen tüm yöntemleri denedim fakat yine de bir fayda göremedim diyorsanız, o zaman bir uzman doktora başvurmalısınız.

Ayak kokusunun temel sebebi, herkes tarafından ter olarak bilinmektedir. Terlemenin kötü kokular oluşmasına neden olduğu bir gerçektir. Vücudun her yerinde bu durum olabilir fakat özellikle ayaklarda 250 binin üzerinde ter bezlerinin olması, ayaklarda oluşan kötü kokuları daha belirgin hale getiriyor.

Ayak Kokusu Nedir Nasıl Giderilir

Ayak Kokusu Nedir

Başta ter olmak üzere, birçok nedenden dolayı ayak bölgesinde meydana gelen kötü ve rahatsız edici kokulara ayak kokusu denmektedir.

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir

 • Çoraplarınızı günlük olarak değiştirmelisiniz ve çorap alırken pamuklu veya yünlü malzemelerden üretildiğine dikkat etmelisiniz.
 • Sıcak yaz aylarında, ayağınızın terlememesi için ayakkabı yerine terlik veya sandalet giymelisiniz.
 • Ayak kokusu için özel olarak üretilen pudra, sprey ve kremler kullanarak ayak kokusunu önleyebilirsiniz.
 • Ayak tırnaklarınızı keserken kısa kesmeli ve tırnak bakımınıza özen göstermelisiniz.
 • Hergün mutlaka en az 2 defa (sabah ve akşam) ayaklarınızı bol su ve sabunla yıkamalı ve yıkarken parmak aralarını özellikle yıkamalısınız. Ayaklarınızı yıkarken isterseniz Antibakteriyel sabunları tercih edebilirsiniz.

Ayak Kokusu Nedenleri

 • Ayakta meydana gelen bakteriler ve ölü hücreler.
 • Yanlış ayakkabı seçimi ayak kokusuna sebep olabilir. Özellikle ucuz ve kalitesiz spor ayakkabılar buna sebep olurlar.
 • Yanlış çorap kullanımı, bunun içi pamuklu veya yünlü çorapları kullanmalısınız. Bu çoraplar kokunun ve terin emilmesine, kötü kokuların oluşumuna engel olur.
 • Mantar rahatsızlığı da, ayakta oluşturacağı enfeksiyon nedeniyle kötü kokulara sebep olur.
 • Ergenlik döneminde meydana gelen hormon değişiklikleri ve hareketler ayak kokusuna neden olabilir. Bu hormon değişiklikleri sadece ergenlik döneminde değil, bayanların gebelik dönemlerinde de oluştuğu için bu dönemde de terleme nedeniyle ayak kokusu meydana gelebilir.
 • Stres, heyecan, sinir gibi duygusal ve psikolojik durumlarda da ter bezlerinin fazladan ter salgılaması nedeniyle kötü kokular oluşabilir.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------