Anasayfa / ATP Nedir Nasıl Elde Edilir

ATP Nedir Nasıl Elde Edilir

Reklam
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ATP Nedir Nasıl Elde Edilir Kısaca

ATP, açılımı Adenozin Trifosfat olan hücre içerisinde meydana gelen hayati faaliyetler için gerekli olan enerjiyi sağlayan bir enerji kaynağı olarak tanımlanabilir.

Canlının solunum yoluyla elde ettiği enerji, hücre içerisinde ATP ile kimyasal bağ enerjisine dönüşmektedir.

ATP Nasıl Oluşur?

Riboz adı verilen beş karbonlu bir şeker, adenin adı verilen organik bir baz ve üç fosfat grubunun bir araya gelmesiyle elde edilen bir enerji kaynağıdır.

atp-molekulu

ATP molekülündeki son fosfat bağı, yüksek enerji içeren önemli bir bağdır. Yüksek enerji içeren bu bağ, dalgalı bir çizgi şeklinde gösterilir.

ATP içerisinden bir fosfat grubu ayrılırsa ADP(adenozin difosfat), iki fosfat grubu ayrılırsa AMP (adenozin monofosfat) adı verilir. ATP içerisinden her fosfat ayrılışında biyolojik olarak belli bir miktarda enerji verilir. ATP’nin biyolojik olarak enerji vermesi ve biyolojik sistemden enerji  ile beslenerek eski şekline dönmesi aşağıdaki denklemde gösterilmiştir.

atp-sentezi

Canlı, varlığını sürdürdüğü sürece bu enerji dönüşümü devam eder.

Reklam

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

saltanatın kaldırılması nedenleri sonuçları

Saltanatın Kaldırılmasının Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir

Reklam -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------     Saltanatın kaldırılmasının nedenleri: 1. 20 Ocak 1921 ‘de kabul edilmiş olan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------