Anasayfa / Atatürk’ün Türk Diline Verdiği Önem Kısaca

Atatürk’ün Türk Diline Verdiği Önem Kısaca

Atatürk’ün Türk Diline Verdiği Önem Kısaca

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk diline verdiği önem tartışılamaz derecededir. Türkçenin geliştirilmesi amacıyla elinden gelen her türlü çalışmayı gerçekleştirmiştir. Atatürk’ün Türk diline vermiş olduğu önemi, onun şu sözlerinden daha net bir şekilde anlayabiliriz;

“Türk milletinin dili Türkçedir. Türk Dili dünyada en güzel, en zengin ve kolay olabilecek bir dildir. Onun için her Türk, dilini çok sevip onu yükseltmek için çalışır. Bir de Türk Dili, Türk milleti için kutsal bir hazinedir. Çünkü Türk milleti geçirdiği sonsuz felaketler içinde ahlakını, göreneklerini, anılarını, çıkarlarını kısacası; bugün kendisini millet yapan her niteliğinin, dili sayesinde korunduğunu görüyor. Türk Dili, Türk ulusunun yüreğidir, beynidir.” Demiştir.

Ayrıca, Atatürk’ün Türk dilini gelişmesi için çeşitli kurultaylar düzenlemiş ve bu kurultaylarda önemli kararlar almasını sağlamıştır. Türk dilinin geliştirilmesi ve milli bir dil haline getirilmesi için Türk Dil Kurumu’nu kurmuştur.

Kaynakça:
http://www.hatayinstari.net/ataturk/ataturkun-turk-diline-verdigi-onem.html

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık Nedir ?

REHBERLİK NEDİR? Rehberlik, bir koşulda, durumda, uyum veya seçimde ortada var olan problemin çözülmesinde bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------