Anasayfa / Atatürk’ün Bütünleyici İlkeleri ve Açıklamaları

Atatürk’ün Bütünleyici İlkeleri ve Açıklamaları

Atatürk’ün Bütünleyici İlkeleri ve Açıklamaları

  • Özgürlük ve Bağımsızlık: Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın kazanılması sonucunda kurulmuş bağımsız bir devlettir. Bu nedenle özgürlük ve bağımsızlık Türk milletinin vazgeçilmez ögelerinden biridir. Bu ilke milliyetçilik ilkesinin bütünleyicisidir.
  • Milli Birlik ve Beraberlik: Vatan toprakları üzerinde yaşayanların, aynı toplum olma bilincine sahip olmaları anlayışının doğal bir sonucudur. Atatürk ilke ve inkılaplarının korunmasında milli birlik ve beraberliğe ihtiyaç durulmuştur. Bu ilke milliyetçilik ilkesinin bütünleyicisidir.
  • Milli Egemenlik: Halkın kendi geleceğine kendisinin karar vermesidir. Bu ilke cumhuriyetçilik ilkesinin bütünleyicisidir.
  • Yurtta Barış Dünyada Barış: Türkiye Cumhuriyeti Devleti milli varlığa kastedilmediği sürece barıştan yana bir politikayı esas almıştır. Bu durum Türkiye’nin uluslararası alandaki saygınlığını arttırmıştır.
  • Akılcılık ve Bilimsellik: Yeni Türk Devleti çağdaşlaşma yolunda adımlar atarken akıl ve bilimin önderliğinde ilerlemiştir. Bu ilke laiklik ilkesinin bütünleyicisidir.
  • Çağdaşlaşma ve Batılılaşma: Yeni Türk Devleti çağın gereklerine ayak uyduran, uygar devlet anlayışını esas alan bir politikayı benimsemiştir. Bu ilke inkılapçılık ilkesinin bütünleyicisidir.
  • İnsan ve İnsanlık Sevgisi: Atatürkçü düşünce sevgi üzerine kurulmuştur. Hiçbir ayrım gözetilmeksizin insana insan olduğu için değer verilmesi gerekliliği vurgulanmıştır. Bu yönü ile ”insan ve insanlık sevgisi” evrensel bir niteliğe sahiptir. Atatürk’ün yurtta barış dünyada barış anlayışı insan ve insanlık sevgisi üzerine temellenmiştir.

Atatürk'ün Bütünleyici İlkeleri

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

numara öğren

Android ve Apple Telefonlardan Bilinmeyen Numaraları Öğrenmek

Android ve Apple Telefonlardan Bilinmeyen Numaraları Öğrenmek Bilinmeyen ve öğrenmek istediğiniz çeşitli numaraları bazı servisleri …

Bir Yorum

  1. Çok güzel açıklamışsınız başka sitede böyle yok. teşekkür ederim budulgan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.