Başlangıç » Atatürkün Bilim ve Teknolojiye Verdiği Önem

Atatürkün Bilim ve Teknolojiye Verdiği Önem

26 Ekim 2015 1 Yorum

Sponsor Bağlantılar

Atatürk’ün Bilim ve Teknolojiye Verdiği Önem Kısaca
Atatürk Neden Bilime Çok Önem Vermiştir

Atatürk, kendi ihtiyaçlarını karşılayamayan ve imkanlarını değerlendirip kazanca çeviremeyen, hatta kendi toprağını ekemeyip kendi sanayi imkanlarını oluşturamayan devletlerin gelişemeyeceklerini bildiğinden dolayı cumhuriyetin ilanından hemen sonra Türkiye Cumhuriyetinin çağdaş ülkeler seviyesine gelebilmesi için çalışmalarına başladı.

Atatürk’ün şu sözü bilim ve teknolojiye verdiği önemi çok iyi bir şekilde ifade etmektedir; ‘’Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir’’

Atatürk’ün bilim ve teknolojiye verdiği önem ve yaptığı çalışmalar neticesinde bugün birçok ülkenin örnek aldığı çağdaş ve modern bir ülke haline geldik.

Bilim ve Teknolojinin gelişmemesinin sebepleri arasında elbette cumhuriyet dönemine kadar gerçek anlamda bilim ve teknoloji alanında çalışmaların yapılmamış olmasıdır. Atatürk bu konuda düşüncelerini paylaşırken şöyle demiştir; ‘’Bu millete gideceği yolu gösterirken, dünyanın her türlü ilminden, buluşlarından, ilerlemelerinden istifade edelim.’’

Mustafa Kemal Atatürk, bilim ve teknolojinin gelişmesini, ülkemizin çağdaşlaşmasını her zaman temel prensip olarak belirtmiştir. Bunu gerçekleştirmenin tek yolunun da akıl, mantık ve bilim olduğunu söylemiştir.

Sponsor Bağlantılar

  1. Cok cokķkkkkkkkkkkk super”():):):):):):):):):)::=

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.