Anasayfa / Genel Kültür / Aruz Ölçüsü Nedir Özellikleri Nelerdir

Aruz Ölçüsü Nedir Özellikleri Nelerdir

Aruz Ölçüsü Nedir Özellikleri Nelerdir

Dizelerdeki hece eşitliğiyle birlikte ”hecelerin uzunluk (kapalılık), kısalık (açıklık) temeline dayanan nazım ölçüsü” demektir. Arap şiirine özgü bir ölçüdür. 11. yüzyıldan itibaren Türk şiirinde kullanılmaya başlanmıştır.

Aruz ölçüsünde ünlü ile biten heceler açık (kısa); ünsüzle biten heceler kapalı (uzun) kabul edilir. Dizenin son hecesi her zaman kapalı (uzun) kabul edilir. Arapça – Farsça sözcüklerde kullanılan uzun ünlüler (a, ı, u) ile biten heceler de kapalı kabul edilir. Uzun heceler çizgi (-) ile, kısa heceler nokta (.) ile gösterilir.

aruz-olcusu

Aruz Vezniyle İlgili Bazı Terimler

Takti: Aruzla yazılmış bir dizeyi vezin parçalarına ayırmaktır. Hece ölçüsünde karşılığı duraktır. Tektide sözcük bölünebilir.

Tef’ile: Aruz ölçüsünü oluşturan her bir sözcüğe denir.

İmale (Uzatma): Kısa bir heceyi ölçü gereği uzun okumaktır.

Zihaf (Kısma): Uzun bir heceyi ölçü gereği kısa okumaktır.

Vasl (Ulama): Sessizle biten bir sözcüğü, ölçüye uydurmak için ondan daha sonra gelen sözcüğün sesli harfine bağlayarak okumaktır.

Med (Çekme): İki kapalı hece arasında açık heceye ihtiyaç duyulması halinde; kapalı hece biraz daha uzatılarak araya açık bir hece yerleştirilerek yapılır.

Not: Edebiyatımızda aruz ölçüsünün kullanıldığı ilk eser Yusuf Has Hacip’in yazdığı Kutadgu Bilig’dir.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

bilgisayarda ayarlari nasil yapilir

Bilgisayar ve İnternet Blogu: Rasyonel Adam

İnternet ve Bilgisayarda Uzman Blog: RASYONEL ADAM Rasyonel Adam Hakkında Bilgi paylaşımı, güncel teknoloji haberleri, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------