Anasayfa / Armageddon Nedir

Armageddon Nedir

Armageddon Nedir

Armageddon kelimesi İbrani dilinde ‘’Megiddo Dağı’’ olarak tanımlanmaktadır. Dini kaynakların tanımına göre kıyametin kopmasına yakın bir dönemde gerçekleşecek olan son savaştır. Başka kaynaklara göre ise Armageddon, yaşanması muhtemel olan büyük bir nükleer savaştır. Yaşanacak olan savaş sonrasında yüzyıllar boyunca tüm dünya üzerinde etkileri hissedilebilecek büyük bir radyasyon yayılacaktır. Bu konunun çıkış noktası olara dini kaynaklar gösterilmekte olsa da, günümüzde dünyanın sonunu getirecek olan savaş olarak ifade edilmektedir. Birçok dini kaynakta dile getirilen Armageddon, zamanı geldiğinde bütün milletler bu savaşın müdahili olup, bunların büyük bir kısmı İsa Mesih’e karşı savaşacaklardır. Ardından Tanrı tarafından İsa Mesih’e yardım edileceği ve İsa’ya karşı mücadele eden tüm orduların yok edileceği ifade edilmektedir.

Hıristiyanlığa Göre Armageddon:

Kıyametin kopmasından önce İsa Mesih ile Deccal arasında yaşanacak olan büyük bir savaştır. Tanrı, Hz.İsa’ya yardım edecek ve Deccali yenecektir. Hıristiyanlık inancının kutsal kitabı olan İncil’de Armageddon şöyle ifade edilmektedir;

Fakat şunu anla ki son günlerde sıkıntılı zamanlar gelecek. Zira insanlar benliklerine, paraya, grurura, kendini beğenmişliğe, sövgüye, ukalalığa düşkün, ebeveynine itaatsiz, nankör, günahkar, zalim, öfkesine yenik, müfteri, sefih, gaddar, iyilik düşmanı, hain, pervasız, gururla şişkin, Tanrı’yı sevmekten çok hazlara düşkün, dinin kudretini inkar ederken onun sadece biçimini gözeteceklerdir. Bu insanlardan yüz çevir.

O günden sonra artık Güneş kararmaya başlayacak, ay ışığını veremez olacak, yıldızlar gökten düşecekler ve son olarakta göksel güçler sarsılmaya başlayacaklar. Yeryüzünde meydana gelecek son savaş olduğuna inanılan Armageddon’dan sonra kıyamet kopacak ve herkes Tanrı’ya hesap verecektir.

İslamiyete Göre Armageddon:

Son kutsal kitap olan Kuran-ı Kerim’de Armageddon hakkında herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Kıyametin kopmasına yakın bir dönemde yaşanacağına inanılan bu savaş Hıristiyanlık ve Yahudilik inançlarına göre Armageddon olarak adlandırılmaktadır. İslamiyet inancında ise kıyametin kopmasına yakın bir zamanda büyük bir savaş yaşanacağı ve bu savaştan sonra kıyametin kopacağı inancı yer almaktadır. Kuran-ı Kerim’de bu konuda net bir ifade bulunmuyor olsa da, Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in Hadis-i Şeriflerinde bu durum birkaç yerde ifade edilmektedir. Şöyle ki; Deccal adında bir varlık yeryüzüne inecek ve yeryüzüne fitne fesat yayacaktır. Çevresindeki insanlara bir takım doğa üstü güçler göstererek kendisinin Tanrı olduğunu iddia ederek etrafında birçok kişiyi toplayacak ve onları bu yalana inandıracaktır.

Dabbetül-Arz denilen bir yaratık gelecek. 40 gün boyunca Deccal, tüm Dünya’yı dolaşacak ve yandaşlarını toplayacak. Bu 40 günün ilk günü 1 yıl gibi geçecek, 2. Günü 1 ay gibi geçecek, 3. Günü ise 1 hafta gibi geçecek ve diğer günler normal gün uzunluğunda olacak. 40 gün sonunda İsa-Mesih inecek ve Deccal’ı öldürecek. Mesih, Mehdi’nin ordularına katılacak ve karşı gelenler temizlenecek. Bundan sonra Dünya’da bir süre barış olacak ve düzen kurulacak. Bu da uzun sürmeyecek ve kıyamet kopacak.

Kaynakça:
http://www.bilgiustam.com/armageddon-nedir/

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------