Anasayfa / Amerika Birleşik Devletlerinin Kurulması Özet

Amerika Birleşik Devletlerinin Kurulması Özet

Amerika Birleşik Devletlerinin Kurulması Özet
Amerika Birleşik Devletlerinin Kurulması Konu Anlatımı

Coğrafi keşiflerden sonra Avrupa’dan Amerika’ya büyük göçler yaşandı. Avrupa’daki birçok işsiz insan yeni bir dünya umuduyla Amerika’ya yerleşti. Bu insanlar buradaki medeniyetlere büyük zarar verdiler. Özellikle Aztek ve Maya medeniyetine ait birçok eseri yerle bir ettiler. Yine bölgenin güneyinde bulunan çok sayıda Kızılderiliyi katlettiler.

Avrupa’nın büyük ülkeleri arasında devam eden sömürgecilik rekabeti Amerika Kıtası’nda yaşandı. Coğrafi keşifler sonucu Amerika önce İspanya ve Portekiz, daha sonra İngilizlerin sömürgesine girdi. Orta Amerika’da İngilizlerin denetiminde on üç koloni kuruldu.

İngiltere ve Fransa arasında yapılan Yedi Yıl Savaşları (1756 – 1763) sonucunda İngilizlerin ekonomisi bozuldu. İngiliz hükumeti ekonomik durumunu düzeltmek için Amerika’daki kolonilere sattığı tütün ve çaya vergi koydu. İngilizlere yıllardır vergi ödeyen koloniler bu yeni vergiler karşısında İngiliz mallarını boykot etmeye karar verdiler. Bununla da yetinmeyerek Boston Limanı’na gelen İngiliz gemilerindeki çayları denize dökerek isyan ettiler.

Amerika’daki koloniler 1774’te Philedelphia’da (Filedelfiya) toplandı. Toplantı sonrasında on üç koloni İngilizlere karşı ortak hareket etme kararı aldı. Kongre aynı zamanda İnsan Hakları Bildirgesi’ni ilan etti. On üç koloniden toplanan kuvvetlerin başına George Washington (Corc Vaşinton) getirildi. Savaşlar sekiz yıl sürdü. Bu savaşlarda İngiltere ile sömürgecilik rekabeti içerisinde olan Fransa ve Hollandalılar, Amerikan kolonilerine destek verdiler.

1783 yılına kadar süren savaşlar sonucunda İngilizler yenildi. İngilizler Paris’te imzaladıkları Versay Antlaşması ile Amerikan kolonilerinin bağımsızlığını tanımak zorunda kaldı. Bağımsızlığını kazanan on üç koloni bir araya gelerek 1787’de Amerika Birleşik Devletleri adı ile federal bir devlet kurdular. Yaptıkları anayasa ile devlet başkanlarının seçimle iş başına gelmesine karar verdiler. George Washington başkan oldu.

Amerika Birleşik Devletleri’nin kurulmasıyla dünyada yeni bir denge unsuru ortaya çıktı. Avrupa’dan Amerika’ya göçler arttı. Avrupa kültürü Amerika’da yayılma imkanı buldu.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

karinca yok etme yolları

Karıncalardan Kurtulmanın En Doğal Çözümü Nedir

İster bahçe katında oturun ister apartmanda; karıncalardan kurtulmak o kadar da basit değildir. Çünkü karıncalar …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------