Anasayfa / Genel Kültür / Alın Yazısı Nedir Ne Demektir

Alın Yazısı Nedir Ne Demektir

Alın Yazısı Nedir? Ne Demektir?

Alın Yazısı Nedir Ne Demektir

İnsan daha dünyaya gelmeden önce, dünyada başına gelecek bazı olay ve durumların Allah tarafından takdir edilmesidir. Kimi insanlar bu duruma kader diyorlarsa da aslında kaderden biraz farklıdır.

Kader, Allahın sonsuz ilminin bir nevidir. Geçmişte yaşadıklarımız, şuan yaşadıklarımız ve gelecekte yaşayacaklarımızın Allah-u Teala tarafından önceden bilinmesidir. Oysa alın yazısı bundan biraz farklıdır. Tek benzer noktaları Allah’ın bu durumu önceden bilmesidir.

Alın yazısında kişi istese de istemese de olay olacaktır. Kaderde ise insan kendi cüzi iradesiyle hareket eder ve yapacaklarına kendisi karar verir. Kişinin kendi iradesiyle yapacaklarından Allah’ın önceden haberdar olmasına kader denir.

Halk arasında kişinin başına gelecek üç şeyin alın yazısı olduğu söylenir;

  • Doğduğu gün
  • Evleneceği kişi
  • Öleceği gün

Bu üç şeyin insanın kaderine önceden Allah tarafından belirlendiği rivayet edilir. Bu konuda bizim bildiğimiz kesin bir bilgi yoktur. Bu örnekle sadece olayı somutlaştırarak anlatmak istedik.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

SOSYOLOJİ NEDİR?

Sosyoloji, sosyal hayatın, sosyal değişimin ve insan davranışının toplumsal nedenleri ve sonuçlarının incelenmesidir. Sosyologlar, grupların, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------