Anasayfa / Aile İçinde Sevgi ve Saygının Önemi

Aile İçinde Sevgi ve Saygının Önemi

Aile İçinde Sevgi ve Saygının Önemi
Ailede Sevgi ve Saygının Önemi

Aile İçinde Sevgi ve Saygının Önemi

Türk Kültüründe oldukça önemli ve kutsal sayılan aile kurumu karşılıklı sevgi, saygı ve hoşgörü ile ayakta durabilir. Aynı zamanda sosyal çevremizde ve aile dışı yaşantımızda sevilip, saygı duyulan bir kişi olabilmemiz için bu özelliklere sahip olmamız gerekir. Bunun ilk aşaması da eğitimin ilk yeri olan ailemizde başlar. Bu nedenle aile bireylerinin birbirlerine karşı her zaman saygılı davranması ve sevgi ile yaklaşması evde bir huzur ve mutluluğa sebep olur.

Aile içerisinde küçükler, büyüklerine saygı gösterir ve onları üzecek davranışlardan sakınırlar. Büyükler de küçüklerine sahip çıkar, onları sever ve sağlıklı bir şekilde büyüyüp topluma faydalı birer birey olmaları yolunda onlara emek sarf ederler.

Her ortamda olabileceği gibi aile bireyleri arasında da bazı görüş ayrılıkları görülebilir. Böyle bir durumda karşı tarafın düşüncesine hoşgörü ile yaklaşılmalı ve her birey kendi düşüncelerini özgürce ailesiyle paylaşabilmelidir. Bu hoşgörü sayesinde aile içinde birlik oluşur ve aile bağları kuvvetlenir.

Aile toplumun temelini oluşturur. Bu nedenle aile yapısının her zaman sağlam olması toplumun refahı için şarttır. Dünyada barışın olması ve insanların huzur içinde yaşamlarını sürdürebilmeleri, toplum ve aile bireylerinin birbirlerine karşı gösterdikleri karşılıklı sevgi, saygı ve hoşgörü sayesinde sağlanmaktadır.

Her ailenin geçirdiği zor günler olur. Bazen aile kurumu yıkılma aşamasına kadar gelebilir. Fakat onu her zaman ipin ucundan alan ve zor günlerde ayakta kalmasını sağlayan tek şey aile bireylerinin birbirlerine destek olması ve aralarındaki sevgi ve saygıdan kaynaklanmaktadır. Aile yapısının güçlü olduğu toplumlar uzun ömürlüdürler ve hiçbir dünyevi güç karşısında yıkılmazlar.

Ayrıca olaya dini açıdan baktığımızda da sadece İslamiyet değil, bütün dinler ortak bir şekilde ‘’Anne ve babaya her zaman saygılı olmayı’’ emrederler. Bu nedenle hangi inanca ve dine mensup olursak olalım. Dinimizin emrini yerine getirerek aile büyüklerimize her zaman saygılı olmalı ve sevgi ile yaklaşmalıyız.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

karinca yok etme yolları

Karıncalardan Kurtulmanın En Doğal Çözümü Nedir

İster bahçe katında oturun ister apartmanda; karıncalardan kurtulmak o kadar da basit değildir. Çünkü karıncalar …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------