Anasayfa / Ahi Evran Kimdir Kısaca Hayatı

Ahi Evran Kimdir Kısaca Hayatı

Ahi Evran Kimdir Kısaca Hayatı

Ahi Evran, gerçek ismiyle Mehmet Nasrettin, sofi ve esnaf örgütçüsü olarak tanınmaktadır. 1236 yılında Horasan’da doğduğu bilinmektedir. Henüz çok genç yaştayken Horasan’dan ayrıldı ve birçok yöreyi gezdikten sonra Kırşehir bölgesine yerleşmiştir. Kırşehir’de dericilik üzerine kendi iş yerine açmış ve aynı zamanda Ahilik Teşkilatının da kurucusudur.

Ahilik’te oldukça büyük öneme sahip ‘’Orta Sandığı’’ adı verilen sistemi hayata geçirdi. Bu sistem, günümüzdeki sendikacılık, kooperatifçik ve standartçılığa benzerdir. Ayrıca bununla birlikte iş yerlerinde sosyal güvenlik haklarının sağlanması için de çalışmalar yapmıştır. 1329 yılında da Kırşehir’de vefat ettiği bilinmektedir.

Bir iddiaya göre Ahi Evran, Peygamber Efendimiz (s.a.v) döneminde yaşamış ve Bedir Savaşında Alem-i Şerif’in (Kutsal Bayrak) taşıyıcılığını yaptığı yönündedir. ‘’Evran’’ isminin kendisine bizzat Peygamber Efendimiz(s.a.v) tarafından verildiği söylenmektedir. Bir başka iddiaya göre ise Ahi Evran, Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in amcası olan Abbas’ın oğlunun düğününde kesilen develerin derilerini Ahi Evran’a verildiği ve Ahi Evran’ın da tüm derileri sadece bir gece içerisinde tabaklayarak ustalığını sergilemesi üzerine Hz.Muhammed (s.a.v) tarafından kendisine icazet verildi ve beline şed bağlandı.

Ahi Evran Türbesi

Ahi Evran türbesi, günümüzde Kırşehir’de Ahi Evran mahallesinde bulunmaktadır. Türbenin ne zaman yapıldığı hakkında kesin bilgiler olmamakla beraber bugünkü haline 1482 yılında Dulkadiroğullarından Alaüddevle döneminde getirilmiştir.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

karinca yok etme yolları

Karıncalardan Kurtulmanın En Doğal Çözümü Nedir

İster bahçe katında oturun ister apartmanda; karıncalardan kurtulmak o kadar da basit değildir. Çünkü karıncalar …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------