Anasayfa / Ağız Kokusu Neden Oluyor

Ağız Kokusu Neden Oluyor

Ağız Kokusu Nedenleri ve Belirtileri
Ağız Kokusu Neden Olur

Ağız kokusu ağızdan çıkan havayla duyulur. Ağızdan çıkan su buharı, bazı gazlar ve mikroskopik atıklardan oluşan hava, normal koşullar altında kokmaz. Ama bazı durumlarda bu havanın yapısı değişir ve hastalık nedenini anlayabilmemize yarayacak ölçüde kendine özgü kokuları olur. Ağız kokusu ağız, boğaz, alt sindirim yolları (yemek borusu – mide – bağırsak) yada solunum yollarında ortaya çıkan bozukluklardan kaynaklanabilir.

Önce ağız boşluğu incelenmeli, diş girinti ve aralarında yiyecek artıkları, diş çürükleri, bademcik iltihabı yada piyore (dişi saran dokularda iltihap) olup olmadığına bakılmalıdır. Ağız kokusu bazı enfeksiyonlarda yada üst sindirim yolları kanserlerinde mide bulandırıcı bir hal alabilir. Denetlenemeyen şeker hastalığında, ağızda çürümüş meyve kokusu yada şarap tortusunu andıran bir koku vardır. Bu da şeker komasının habercisidir. Üremi komasında, yani böbrek yetmezliğinin en ileri evresinde ağızdan amonyak kokusu yayılır.

İlerlemiş veremde bulantı verici bir şeker kokusu duyulur. Ayrıca balgamda kan geliyorsa kana bağlı özel bir koku da bulunur. Akciğer kangreninde yeni katılaşmış alçı ve irin kokusu vardır. Ağır karaciğer yetmezliğinde ağızdan ”ıslak köpek” kokusu (Fetor hepaticus) yayılır. Geğirme, yani mideden gelen gazların ağızdan çıkarılması özellikle zorlukla sindirilen besinlerin kokusunu içerir. Bu koku yağlı yada şekerli maddelerin asitleşmesi ve hidrojen sülfür açığa çıkmasından ötürü acıdır. Ağız kokusu ancak sorumlu etkenin ortadan kaldırılmasıyla kaybolur.

Ağız Kokusu Neden Oluyor

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Romatoloji Nedir Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

ROMATOLOJİ NEDİR ? Romatoloji, vücudun bağışıklık sisteminin farklı çalışması sonucu gelişen kas ve kemiklerde meydana …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------