Anasayfa / Açıklayıcı Anlatım Nedir ve Örnekleri

Açıklayıcı Anlatım Nedir ve Örnekleri

Açıklayıcı Anlatım Nedir ve Örnekleri
Açıklayıcı Anlatım Örnekleri
Açıklayıcı Anlatım Örnek Metin

Açıklayıcı Anlatım Nedir ve Örnekleri

Açıklayıcı Anlatım Nedir

Bir konu üzerinde ayrıntılı bilgi vermek, öğüt vermek ya da olayı bildirmek, yorumlamak üzere başvurulan anlatım türüdür. Bu anlatım yoluyla ”ne, neden, biçin, nasıl, nerede, ne zaman” soruları açıklanır. Günlük konuşmalarda; edebiyat, felsefe ve ahlak konularında, yaşanan olaylarda sık sık açıklayıcı bilgi verir ya da başkalarının açıklayıcı bilgilerini dinleriz. Yine günlük konuşmalardaki sorulara verilen karşılıklar da açıklayıcı anlatıma girer.

Açıklama yapmak için konuyu iyi bilmek, olayı görmek gerekir. Anlatım konusu yukarıdaki soruların karşılığı verilerek açıklanmalıdır. Savunulan düşünce iyi açıklanamazsa aynı düşünceler boş yere yinelenip durur. Bunu önlemek için anlatımın tümdengelim, tümevarım, benzetme gibi bilgi üretme yollarını kullanmalıyız.

Açıklayıcı Anlatım Örnekleri -1

Dil, insanın düşünce gücünden doğmuş; doğduktan sonra da düşüncelerin yaratıcısı olmuştur. Bilgilerimizi, öğrenimimizi, başkalarının düşüncelerini dil yoluyla elde ederiz. Kendi düşüncelerimiz de kafamızın içinde çalışan dilimizin yardımıyla oluşur, olgunlaşır. Sanki içimizden konuşursak, sessiz bir dil kullanarak düşünür, yeni yeni düşüncelere ulaşırız. Böylece sürekli olarak düşünce dili, dil de düşünceyi geliştirir durur.

Açıklayıcı Anlatım Örnekleri – 2

”Kelebek Etkisi”, bir sistemin başlangıç verilerindeki ufak değişikliklerin, büyük ve öngörülmez sonuçlar doğurabilmesine verilen isimdir. Bu kuramı ilk olarak 1963 yılında meteorolog Edward N. Lorenz adlı bir bilim adamı, bilgisayarında hava durumuyla ilgili hesaplar yaparken ”Amazon ormanlarında bir kelebeğin kanat çırpması, ABD’de fırtına kopmasına neden olabilir.” cümlesini kullanmış ve teori ”Kelebek Etkisi” olarak adlandırılmıştır.

Yukarıdaki metinlerin ilkinde dil ile düşünce arasındaki ilişkiyle ilgili öğretici bilgiler veriliyor. İkinci örnekte ise ”Kelebek Etkisi” sisteminin ne olduğu ve adlandırılmasıyla ilgili bilgiler aktarılıyor. Her iki metinde de anlatıcının tek bir amacı var: Okuyanı bilgilendirmek. Açıklayıcı anlatımda sözcükler çok büyük ölçüde gerçek anlamıyla kullanılır. Dil, göndergesel işlevindedir.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermaye mallarının özel şahıs veya işletmelere ait olduğu bir ekonomik sistemdir. Mal ve hizmet …

4 Yorumlar

  1. allah razı olsun çok yardım etiniz bana sayenizde dil anlatımdan + puan aldım 😀

  2. Ccccooookkkk iiiiyyyiiii+ aldım

  3. Çoook güzelolmusss yazarlik ve yazma becerileri odevimi bitiricem simdi paragraf seciyorum.Tek kelime ile muthis olmus…✏

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------