Anasayfa / Genel Kültür / Abdullah Öcalan Kimdir

Abdullah Öcalan Kimdir

Abdullah Öcalan Kimdir?

Abdullah Öcalan Kimdir
4 Nisan 1949 yılında Şanlıurfa’nın Halfeti İlçesine bağlı Ömerli köyünde dünyaya gelen Abdullah Öcalan, terör örgütü pkk’nın kurucu ve ilk lideridir. 28 Nisan 1999 tarihinde Vatana ihanet suçundan yakalanmış ve hakkında idam cezası istemiyle yargılanmıştır.

29 Nisan 1999 tarihinde silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek suçundan dolayı idam cezasına çarptırılmıştır. Daha sonra Avrupa Birliği uyum yasaları gereği idam cezası ‘’ağırlaştırılmış müebbet hapis’’ cezasına çevrilmiştir. Abdullah Öcalan, günümüzde halen İmralı Cezaevinde cezasını çekmeye devam etmektedir.

Öcalan, pkk terör örgütünü ilk olarak 27 Kasım 1978 tarihinde Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Fis köyünde kurmuştur. Kurduğu bu terör örgütünün amacı Türkiye, İran, Irak ve Suriye devletlerinin bir kısım topraklarını ele geçirerek burada bir devlet kurmaktır.

Kurulması planlanan bu devlete her ne kadar Kürdistan adı verilmekte ise de, durum aslında büyük Ermenistan projesini hayata geçirmek ve Türkiye Devletini parçalamaya çalışmaktan başka bir şey değildir.

Terör örgütü pkk Öcalan tarafından kurulduktan sonra, Öcalan Suriye topraklarına geçmiş ve burada rahatlıkla hareket edebilmiştir. Kurmuş olduğu bu örgütü buradan yöneterek uzun bir süre komuta etmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin baskılarına daha fazla dayanamayan Suriye, 1998 yılında Öcalan’ı ülke dışına çıkarmak zorunda kaldı. Bundan sonra Öcalan’ın yeni adresi İtalya Devletiydi, daha sonra ülke yönetimi tarafından sınır dışı edilince Kenya’nın Yunanistan büyükelçiliğine sığınan Öcalan buradan da çıkartılmış ve Kenya güvenlik güçleri tarafından yakalanıp, Türkiye Cumhuriyeti güvenlik memurlarına 15 Şubat 1999 tarihinde teslim edilmiştir.

Öcalan’ın Türkiye’ye getirilmesi görevi dönemin Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Engin ALAN emrindeki askerler tarafından başarı ile gerçekleştirilmiştir. Abdullah ÖCALAN yakalandıktan sonra pkk terör örgütünü kendisi kurduğunu, örgütü komuta ettiğini ve yakalandığı ana kadar terör örgütü pkk’nın liderliğini yaptığını itiraf etti.

Kaynakça:
https://tr.wikipedia.org/wiki/Abdullah_Öcalan

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

ejderhalar gerçekten var mı

Ejderhalar Gerçek Mi? Yoksa Efsane Mi?

Ejderhalar Gerçek mi ? Yoksa Bir Efsaneden İbaret mi ? Avrupa’da şanssızlık getirdiğine inanılır yalnız …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------