Anasayfa / 2.Osman Dönemi Siyasi Olayları ve Islahatları

2.Osman Dönemi Siyasi Olayları ve Islahatları

2.Osman Dönemi Siyasi Olayları ve Islahatları

  • II. Osman Dönemi Siyasi Olayları

Bu dönemin en önemli siyasi gelişmeleri İran ve Lehistan ile yapılan savaşlardır. II. Osman padişah olduğunda Osmanlı – İran savaşları devam ediyordu. Ancak savaşlarda üstünlük sağlanamayınca İran’la 1618 tarihinde Serav Antlaşması yapıldı. Bu antlaşma ile Kanuni döneminde Amasya Antlaşması ile belirlenen sınırlar geçerli oldu.

1587 yılında Osmanlı himayesinden ayrılan Lehistan; Eflak, Boğdan ve Erdel’in iç işlerine karışmaya başladı. Ayrıca Osmanlı topraklarına saldıran Kazanların Lehistan tarafından korunması II. Osman’ı oldukça endişelendirdi. Askerlere moral vermek için ordunun başında sefere çıktı. Amacı uzun bir aradan sonra devlete zafer kazandırmaktı.

II. Osman’ın askeri gayrete getirmesi ile Hotin Kalesi kuşatıldı. Ancak yeniçerilerin savaşta isteksiz davranmaları ve kışın yaklaşması yüzünden II. Osman Lehistan’ın yapmış olduğu barış teklifini kabul etmek zorunda kaldı. Osmanlı Devleti ile Lehistan arasında Hotin Antlaşması imzalandı (1621).

Hotin Antlaşmasına Göre;

  1. Hotin Kalesi, Osmanlı Devleti’ne bağlı olan Boğdan’a bırakıldı.
  2. Osmanlı Devleti ve Lehistan birbirine saldırmama kararı alındı.
  3. Lehistan, Osmanlı himayesindeki Kırım Hanlığı’na ödediği 40 bin altın vergiyi ödemeye devam edecekti.
  • II. Osman Dönemi Islahatları

Osmanlı Devletinde ıslahat yapma girişiminde bulunan ilk hükümdar II.Osman’dır. Ona göre devleti çöküşe götüren adam kayırma, rüşvet ve kötü yönetim gibi olayların sorumluları devşirmelerdi. Bu durumu düzeltmenin tek yolu saraydaki görevlileri Türklerden oluşturmak ve Yeniçeri Ocağını Türkleştirmekti. Öncelikle şeyhülislamın fetva vermek dışındaki diğer yetkilerini elinden aldı. Böylece ilmiyye sınıfının devlet işlerine karışmasına engel oldu. Ayrıca başkenti İstanbul’dan Anadolu’ya taşımayı düşündü. Fatih devrinden beri devam eden ”saraydan evlilik” geleneğini yıkarak saray dışından biriyle evlendi.

II. Osman’ın Yeniçeri Ocağını kaldırıp yerine yeni bir ordu kuracağı söylentileri yeniçerilerin ayaklanmasına neden oldu. Bu ayaklanma sonucunda II. Osman Yedikule Zindanlarında yeniçeriler tarafından öldürüldü. Böylece II. Osman’ın yapmak istediği ıslahatlar tamamlanamadı.

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

Romatoloji Nedir Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

ROMATOLOJİ NEDİR ? Romatoloji, vücudun bağışıklık sisteminin farklı çalışması sonucu gelişen kas ve kemiklerde meydana …

Bir Yorum

  1. Harika cok isime yaradi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

-------------------------------------- ------- ------