http://go.ad2up.com/afu.php?id=1068905 1. Dünya Savaşının Nedenleri Nelerdir Kısaca - Budulgan
Anasayfa / 1. Dünya Savaşının Nedenleri Nelerdir Kısaca

1. Dünya Savaşının Nedenleri Nelerdir Kısaca

r
r

1. Dünya Savaşının Nedenleri Nelerdir Kısaca

Fransız İhtilali ile başlayan milliyetçilik akımları Avrupa haritasını yeniden şekillendirdi. 1870 yılında İtalya, 1871 yılında ise Almanya milli birliklerini kurarak kısa sürede sanayilerini de geliştirdiler. Bu durum Avrupa’daki güçler dengesini bozdu. Bu ülkeler ham madde ve pazar bulma açısından sömürgecilik yarışında diğer Avrupa ülkelerine göre geri kalmışlardı. Bu durum birçok sömürge bölgesine sahip olan İngilizleri endişelendirdi. Sömürgelerini korumak isteyen İngiltere, Almanya’ya karşı müttefik arayışı içerisine girdi. Yine Almanya’nın Osmanlı Devleti ile yakınlaşması İngiltere’yi huzursuz etti. Çünkü Süveyş Kanalı’nın açılmasından sonra büyük önem kazanan Mısır’ın düşmesi, İngiltere’nin sömürgeleriyle bağlantısının kesilmesi anlamına geliyordu.

r

Öte yandan Almanya, Fransa ile girdiği ekonomik rekabet sonucunda Fransa’nın kömür madenleri ile ünlü Alsas Loren bölgesini ele geçirdi. Bu durum Fransa’nın İngiltere’ye yakınlaşmasına neden oldu.

Avusturya – Macaristan ile Rusya da siyasi çekişmeler içerisindeydiler. Çünkü Rusya’nın Balkanlara yönelik izlemiş olduğu panslavizm politikası çok uluslu Avusturya – Macaristan İmparatorluğunu rahatsız etmekteydi. Rusya’nın Balkanlara yerleşmesi Almanya’nın da işine gelmediğinden Almanya, Rusya’ya karşı Avusturya – Macaristan İmparatorluğunu destekledi.

r

Hakkında Budulgan

Tavsiye Ettiklerimiz

numara öğren

Android ve Apple Telefonlardan Bilinmeyen Numaraları Öğrenmek

r rAndroid ve Apple Telefonlardan Bilinmeyen Numaraları Öğrenmek r Bilinmeyen ve öğrenmek istediğiniz çeşitli numaraları …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.